PŚ w biathlonie: Zwycięstwo Boe, bardzo słaby występ Polaków

Norweg Johannes Thingnes Boe wygrał pierwszy w sezonie biathlonowy bieg indywidualny na 20 km zaliczany do Pucharu Świata. W czwartkowych zawodach w szwedzkim Oestersund z Polaków najlepiej wypadł Grzegorz Guzik, który sklasyfikowany został na 90. miejscu.

Obok bezbłędnego na strzelnicy trzykrotnego mistrza świata Boe na podium stanęli Francuzi Quentin Fillon (strata 2.01) i Martin Fourcade (2.14,2). Trzeci z nich - triumfator cyklu zeszłego sezonu - bardzo długo przewodził stawce, ale przy ostatnim strzelaniu popełnił dwa błędy.

24-letni Boe po raz 14. w karierze wygrał zawody Pucharu Świata.

W Szwecji startowało trzech Polaków. Każdy z nich miał sześć pudeł na strzelnicy, co oznacza, że "dopisano" im do uzyskanego na mecie czasu jeszcze sześć karnych minut. Guzik został sklasyfikowany na 90. miejscu ze stratą 10.14,4 do zwycięzcy. 93. był Łukasz Szczurek (10.36,4), a 94. Andrzej Nędza-Kubiniec (10.38,0).

Dzień wcześniej na 15 km rywalizowały kobieta. Najlepsza z Polek była Weronika Nowakowska, która zajęła 44. miejsce. Pierwsze zwycięstwo w karierze odniosła Białorusinka Nadieżda Skardino.

W piątek i sobotę odbędą się sprinty, a w niedzielę - biegi na dochodzenie.

Z kolei w minioną niedzielę odbyła się rywalizacja w supersprincie i sztafecie mieszanej. Biało-czerwoni w obu konkurencjach zajęli 14. miejsce.