MŚ 2018: Moskwa – ile spotkań zagrają tu Polacy?

Piłka nożna
MŚ 2018: Moskwa – ile spotkań zagrają tu Polacy?
fot. PAP/ITAR-TASS

Moskwa to jedyne miasto-gospodarz, w którym znajdują się dwie areny meczów piłkarskich mistrzostw świata 2018. Ponad cztery miliony turystów rocznie to prawdopodobnie najlepsza wizytówka stolicy Rosji. Stadion najpopularniejszej w Rosji drużyny piłkarskiej Spartaka Moskwa będzie miejscem, gdzie Polacy rozegrają swój pierwszy na mistrzostwach świata - z Senegalem. Jeżeli biało-czerwoni wygrają swoją grupę, zagrają na nim też mecz 1/8 finału.

"Nie jestem w stanie w pełni oddać słowami wrażenia, jakie robi na mnie to miasto. Jest wcieleniem piękna" - opisał kiedyś Napoleon Bonaparte.

Choć tzw. świat zachodu w ostatnim czasie kojarzy Moskwę głównie z siedzibą prezydenta Władimira Putina i jego kontrowersyjną polityką, 12-milionowa metropolia to także miejsce niezwykle bogate w kulturę i tradycję.

Architektura miasta, a także takie obiekty jak Kreml, Muzeum Sztuk Pięknych im. Puszkina czy Galeria Tretiakowska sprawiają, że turysta odwiedzający stolicę będzie miał co robić. Gdyby jednak wolał inaczej spędzać czas, na pewno znajdzie wiele miejsc, aby zrobić zakupy, zjeść dobry obiad lub odreagować stres na całonocnej zabawie.

Według portalu Railway Technology, Moskwa posiada też najbardziej uczęszczaną sieć metra w Europie. W 2013 roku w ciągu roku podziemna kolej przewiozła blisko 2,5 miliarda pasażerów. Podróżnych, którzy zdecydują się na ten środek transportu, czekają też duże wrażenia estetyczne. Moskiewskie metro słynie z bogatych zdobień na stacjach.

"Główny" stadion przyszłorocznego mundialu to Łużniki. Na położonej w samym środku olimpijskiego kompleksu arenie rozegrane zostaną mecz otwarcia Rosja - Arabia Saudyjska oraz finał, a także pięć innych spotkań.

Na drugim stołecznym stadionie - Otkrytije Ariena, gdzie swoje mecze rozgrywa miejscowy Spartak - odbędzie się pięć spotkań grupowych, w tym Polska - Senegal.

Moskwa:

rok założenia: 1147
mieszkańców: 12,3 mln
odległość od Warszawy: 1250 km

W początkowej fazie planowania mistrzostw, rosyjscy organizatorzy przewidzieli możliwość rozgrywania meczów aż na czterech stołecznych arenach. Oprócz stadionu na Łużnikach, piłkarze mieli też zagrać na mającym powstać obiekcie Spartaka Moskwa, nowym stadionie w podmoskiewskim Podolsku oraz przebudowanej arenie Dinama Moskwa. Ostatecznie FIFA nie wyraziła zgody na tak dużą koncentrację obiektów w jednym miejscu, wyznaczając limit dwóch stadionów.

Władze zarzuciły więc kosztowny plany budowy areny w Podolsku, wskazując na Łużniki oraz jeden z dwóch stadionów należących do rywalizujących ze sobą klubów – Spartaka i Dinama. Rozpoczął się wyścig z czasem. Dinamo przygotowały szeroki projekt obejmujący budowę nowej areny piłkarskiej połączonej z halą do hokeja i koszykówki. Prace przebiegały jednak bardzo wolno. Szybciej z budową poradził sobie Spartak, który mimo dużej popularności w całym kraju, nie miał dotychczas własnego stadionu. Nową inwestycje zrealizowano już w 2014 roku i oficjalnie przyznano jej status areny MŚ.

Spartak Stadium ulokowano w północnej części miasta, kilka kilometrów od stadionu Dinama. Obiekt ma dość klasyczną bryłę, lecz poza tym zastosowano w nim wiele nowoczesnych i niespotykanych rozwiązań. Cała konstrukcja fasady pokryta jest ponad 600 czerwono-białymi, szklanymi taflami w kształcie rombu. Ich kolor i forma nawiązuje do barw zespołu oraz klubowego herbu, w którym litera C wpisana jest we wzór diamentu. Elementy fasady, z których cześć jest ruchoma, nachodzą na siebie, co pozwala do pewnego stopnia przystosowywać obiekt do panujących warunków atmosferycznych. Specjalny układ konstrukcji zapewnia zarówno przewiew powietrza w ciągu upalnego lata, jak i dobrą izolację zimą, nie blokując przy tym w pełni dostępu promieniom słońca. Bardziej krytyczne opinie zbiera potężna stalowa konstrukcja dachu, która zdaniem wielu architektów zaburza lekkość wzoru fasady.

Kolejnym z rzadko spotykanych rozwiązań jest zamieszczenie na zewnętrznej ścianie, nad wejściem, gigantycznego wyświetlacza. Inne technologiczne innowacje obejmują m.in. pełen dostęp do sieci bezprzewodowej, co ma pozwolić kibicom korzystać z mobilnych aplikacji w celu zamówienia napojów czy odnalezienia swojego miejsca.

Teren wokół stadionu jest bardzo dobrze zagospodarowany. W celu ułatwienia dojazdu, w pobliżu areny uruchomiono stację metra, wybudowaną, lecz pozostającą nieczynną od połowy lat 70-tych. Przed głównym wejściem umieszczono symbolizującą zespół 25-metrową statuę gladiatora Spartakusa.

W trakcie mundialu oświetlenie stadionu ma być niebieskie, co w połączeniu z czerwono-białą fasadą będzie przypominać barwy Rosji, tonując mocno widoczne elementy klubowe.

Na Spartak Stadium spotkają się także zespoły Argentyny i Islandii (grupa D) Serbii i Brazylii (grupa E) oraz Belgii i Tunezji (grupa G).

Spartak Stadium (Moskwa)


pojemność: 43 298
rok otwarcia: 2014
klub: Spartak Moskwa.

RM, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze