Alpejski PŚ: Sensacyjna wygrana Shiffrin w zjeździe w Lake Louise

Specjalistka konkurencji technicznych Mikaela Shiffrin niespodziewanie wygrała zjazd alpejskiego Pucharu Świata w kanadyjskim Lake Louise. Broniąca Kryształowej Kuli Amerykanka już dzień wcześniej sprawiła niespodziankę, gdy zajęła trzecie miejsce.

To dopiero czwarty w karierze start Shiffrin w zjeździe w Pucharze Świata. Dotychczas 22-letnia zawodniczka brylowała bardziej w slalomie i gigancie, ale w tym roku próbuje swoich sił także w konkurencjach szybkościowych, bo chce w nich wystąpić w igrzyskach w Pjongczangu. Jak się okazało, radzi sobie w nich równie dobrze.

Dzień wcześniej Amerykanka zajęła trzecie miejsce w zjeździe, a w sobotę wygrała. To było jej 33. zwycięstwo w karierze w Pucharze Świata oraz 49. podium. O 0,13 s była szybsza od Niemki Viktorii Rebensburg i o 0,17 s od Szwajcarki Michelle Gisin. Czwarta była piątkowa triumfatorka Austriaczka Cornelia Huetter.

Na korzyść Shiffrin przemawiał fakt, że trasa została w sobotę skrócona. "Górna część i tak była przeznaczona dla specjalistek od zjazdów. Później robiła się coraz bardziej techniczna, dlatego im bliżej mety, tym lepiej sobie radziłam. Ale to, co się dzieje, to szaleństwo" - przyznała.

Na 11. miejscu uplasowała się Amerykanka Lindsey Vonn, która straciła do zwyciężczyni 0,93 s. W piątek utytułowana zawodniczka, która wraca do rywalizacji po serii kontuzji, zaliczyła groźnie wyglądający upadek. Przy dużej prędkości wypadła z trasy i przeleciała przez kilka rzędów siatek bezpieczeństwa. Po kilku minutach wstała i o własnych siłach opuściła stok. Jak się okazało nic poważnego jej się nie stało.

W klasyfikacji generalnej cyklu Shiffrin po sześciu zawodach ma 149 punktów przewagi nad drugą Niemką Viktorią Rebensburg.

Zawody rozpoczęły się z 75-minutowym opóźnieniem, ponieważ w Lake Louise nie było prądu, a organizatorzy mieli kłopoty z dowiezieniem zawodniczek na stok.