Wisła Kraków przegrała w hicie z Górnikiem Zabrze

Starcie Wisła Kraków - Górnik Zabrze było hitem 18. kolejki spotkań Lotto Ekstraklasy. Goście z Zabrza zwyciężając pod Wawelem mogli powiększyć przewagę nad drugą w tabeli Legią do trzech punktów i zrobili to, mimo tego, że do przerwy przegrywali 0:1. W drugiej połowie Angulo, Kurzawa i Żurkowski szybko zabili nadzieje gospodarzy, których stać było już tylko na drugie trafienie Carlitosa. Wisła - Górnik 2:3.

Mecz Wisła Kraków - Górnik Zabrze był przedostatnim starciem w 18. kolejce Lotto Ekstraklasy. Wyniki innych spotkań, a chodzi w tym wypadku głównie o remis Legii z Sandecją, sprawiły, że przed Górnikiem otwierała się szansa na jeszcze wygodniejsze usadowienie się w fotelu lidera. Zabrzanom mogła przeszkodzić w tym jednak krakowska Wisła, która w razie zwycięstwa zbliżyłaby się na punkt do przodownika tabeli, a więc miała dodatkową motywację przed niedzielnym starciem.

Górnicy w minionym tygodniu mieli więcej obowiązków, bowiem we wtorkowy wieczór, grając w najmocniejszym składzie, musieli potwierdzić swoją wyższość nad Chojniczanką w ćwierćfinale Pucharu Polski. Po golach Kurzawy, Wolsztynskiego i Żurkowskiego zdecydowanym krokiem weszli jednak do najlepszej czwórki rozgrywek. Wisła w poniedziałek grała natomiast ligowy pojedynek z Termaliką, który pechowo zremisowała 3:3, mimo tego, że trzy razy wychodziła na prowadzenie.

W niedzielny wieczór gospodarze z Krakowa również jako pierwsi trafili do siatki rywala, po tym jak w 21. minucie Rafał Boguski dobil piłkę do bramki między nogami Tomasza Loski. Bramkarz Górnika odbił jeszcze piłkę po strzale z dystansu Macieja Sadloka, ale przy próbie napastnika Wisły był już bezradny. Poza tym w pierwszej połowie Loska nie miał zbyt wiele pracy między słupkami, a więcej napracował się jego vis a vis Michał Buchalik. Za każdym razem golkiper Wisły był na posterunku, a kilka razy w pierwszej połowie dopisało mu również szczęście.

Druga część gry rozpoczęła się od kontrowersyjnej sytuacji. W 51. minucie Arsenić zagrał ręką w polu karnym, a sędzia Daniel Stefański dopiero po dłuższej chwili skorzystał z pomocy VAR. Analiza sytuacji pomogła mu podjąć decyzję o rzucie karnym, który na bramkę w 55. minucie zamienił nie kto inny niż Igor Angulo. Dla Hiszpana była to już 19. bramka w tym sezonie, dzięki czemu jeszcze bardziej odstawił on rywali w walce o koronę króla strzelców.

Górnicy poczuli krew po trafieniu Angulo i już w 63. minucie prowadzili. Niecodziennego gola strzelił Rafał Kurzawa, który tak idealnie wkręcił piłkę z rzutu rożnego, że ta zaskoczyła Michała Buchalika wpadając do siatki przy krótkim słupku! Nie minęło kolejne 8 minut... i było już 3:1 dla gości, a tym razem strzelcem został Szymon Żurkowski. Młody pomocnik gospodarzy uderzył z dystansu, błąd popełnił Buchalik i piłka po rękach golkipera zatrzepotała w siatce!

Obrona Wisły w tym momencie była już w rozsypce, ale chwilę później została dodatkowo przetrzebiona, bo czerwoną kartkę ujrzał Arkadiusz Głowacki. Górnik miał wszystkie karty w swoich rękach, ale na chwilę piłkarze lidera przysnęli, tracąc bramkę z niczego po strzale Carlitosa. W końcówce bliżej strzelenia kolejnego gola byli goście, ale liczne kontry nie zakończyły się w bramce Wisły. Górnik wygrał i umocnił się na fotelu lidera Ekstraklasy!

Wisła Kraków - Górnik Zabrze 2:3 (1:0)

Bramki: 1:0 Rafał Boguski (21), 1:1 Igor Angulo (55-karny), 1:2 Rafał Kurzawa (63-rożny), 1:3 Szymon Żurkowski (72), 2:3 Carlitos (77). Żółte kartki - Wisła Kraków: Arkadiusz Głowacki, Vullnet Basha, Zoran Arsenic, Maciej Sadlok, Marcin Wasilewski. Górnik Zabrze: Szymon Matuszek, Adam Wolniewicz, David Ledecky.

Czerwona kartka za drugą żółtą – Wisła Kraków: Arkadiusz Głowacki (74). Sędzia: Daniel Stefański (Bydgoszcz). Widzów: 16 808.

Wisła Kraków: Michał Buchalik - Jakub Bartkowski, Arkadiusz Głowacki, Zoran Arsenic, Maciej Sadlok - Rafał Boguski (69. Patryk Małecki), Vullnet Basha (77. Marcin Wasilewski), Victor Perez, Kamil Wojtkowski (67. Paweł Brożek), Jesus Imaz - Carlitos.

Górnik Zabrze: Tomasz Loska - Adam Wolniewicz, Mateusz Wieteska, Dani Suarez, Michał Koj - Damian Kądzior (90. Erik Grendel), Szymon Matuszek, Szymon Żurkowski, Rafał Kurzawa - Łukasz Wolsztyński (70. Maciej Ambrosiewicz), Igor Angulo (90+4. David Ledecky).

Wisła - Górnik 2:3

Ostatni gwizdek sędziego! Górnik wygrywa i jest liderem z trzema punktami przewagi nad Legią!

Na spalonym David Ledecky, który przed chwilą wszedł na boisko i od razu ujrzał żółtą kartkę. Po chwili fatalne dośrodkowanie Imaza.

Żółta kartka dla Wasilewskiego, ale "Wasyl" powinien ujrzeć czerwoną za faul na Żurkowskim, ktory ośmieszał Wiślaków!

Żurkowski znowu próbował strzelać, ale tym razem dobry blok Wasilewskiego. Młody pomocnik Górnika nie ma jednak żadnych kompleksów.

Zmiana u gości - Kądzior poza boiskiem, Grendel wchodzi na ostatnie pięć minut.

Rzut rożny dla Wisły, ale bez zagrożenia. Wasilewski musiał jeszcze ratować się wślizgiem, bo mogła być kontra. Doliczone PIĘĆ MINUT!

Wisła rzuca wszystko na jedną szalę i może nadziać się jeszcze na kontrę. Tym razem Żurkowski faulował jednak przy wyjściu z własnej połowy.

A teraz strzał Ambrosiewicza ląduje w rękach Buchalika.

Ambrosiewicz trafia w poprzeczkę po błyskawicznej kontrze Górnika! Wisła miała mnóstwo szczęścia.

Ależ sytuacja zmarnowana przez Angulo! Już Hiszpan mijał Buchalika, ale potknął się przy próbie strzału i posłał piłkę w fatalny sposób obok słupka!

Carlitos próbuje poderwać do walki swoich kolegów, a kibiców do dopingu. Wywalczył rzut rożny, ale nic z tego nie wyszło.

Kądzior faulował Bartkowskiego w polu karnym Wisły. Górnik stara się długo utrzymywać przy piłce.

I zmiana w Wiśle - Basha schodzi, Wasilewski na murawie!

Dobre dośrodkowanie Koja, ale nie wystartował do niego Angulo. Górnik przeważał, a odpowiedział Carlitos! GOL HISZPANA! Wisła wciąż walczy!

Wisła - Górnik 1:3

Czarne i... czerwone minuty Wisły! Arkadiusz Głowacki wylatuje z boiska po drugiej żółtej kartce za faul taktyczny!

Ładna akcja Górnika i odważna decyzja Żurkowskiego o strzale zza pola karnego zakończyła się w siatce. Nie bez winy w tej sytuacji Buchalik, który powinien odbić piłkę.

GOOOOL!!! SZYMON ŻURKOWSKI!

Wisła - Górnik 1:2

Zmiana również w Górniku - Ambrosiewicz w miejsce Wolsztyńskiego, a wiec zmiana mająca na celu raczej obronę wyniku.

Pierwsza zmiana w Wiśle - schodzi Wojtkowski, za niego Paweł Brożek, który od razu doszedł do piłki w polu karnym, ale piłka trafia w ręce Loski.

Moment przygniatającej przewagi Górnika i nerwów w obronie gospodarzy. Wolsztyński próbował strzelać piętą, ale przeniósł piłkę nad poprzeczką.

Piłka spada na nogę Angulo, ale ten z powietrza fatalnie spudłował.

Seria rzutów rożnych, tym razem dla Górnika... zakończona golem! To bezpośrednie trafienie Kurzawy z rzutu rożnego!!! Pierwszy gol pomocnika Górnika w tym sezonie Ekstraklasy!

Wisła - Górnik 1:1

60' Wiślacy domagają się kartki dla Wolniewicza, ale sędzia Stefański nieugięty.

Sadlok, który przed chwilą ujrzał żółtą kartkę za dyskusje z arbitrem, teraz mół ujrzeć drugi kartonik. Szczęście jednak przy Sadloku.

IGOR ANGULO trafia z 11 metrów! Mecz zaczyna się od nowa!

Wisła - Górnik 1:0

Prawie trzy minuty przerwy i decyzja sędziego o rzucie karnym! Jest też żółtko dla Arsenicia!

Górnicy domagają się odgwizdania rzutu karnego po zagraniu r ęką Arsenicia! Sędzia Stefański analizuje tę sytuację... VAR w akcji!

Wracamy na stadion Białej Gwiazdy na drugą połowę. I od razu Angulo fauluje jednego z rywali.

Wracamy za kilkanaście minut, a przerwie zapraszamy na ciekawy tekst a propos naszej grupy na przyszłorocznych MŚ.

Wymarzona 11 polskiej grupy na MŚ w Rosji! Tylko dwóch Polaków

Chociaż reprezentacja Polski stawiana jest w roli faworyta swojej grupy na przyszłorocznym mundialu, to zestawienie najlepszej jedenastki grupy H nie maluje się niestety w biało-czerwonych barwach. W przygotowanym na podstawie kart z, obecnego w grze FIFA 18, trybu FIFA Ultimate Team znalazło się miejsce jedynie dla dwóch Polaków.

Sędzia Daniel Stefański kończy pierwszą połowę. Do przerwy bardzo wyrównany mecz, ale to Wisła o jedną bramkę lepsza. Po przerwie mamy nadzieję na lepsze piłkarsko widowisko.

Znowu Dani Suarez doszedł do strzału po rzucie rożnym, ale nieczysto trafił w piłkę!

Moment spokojnej gry z obu stron, zakończony bardzo niecelnym uderzeniem Bashy na bramkę Loski.

Piłka bita z rzutu wolnego w punkt przez Kurzawę. Tam było dwóch obrońców Górnika, którzy jakimś cudem nie skierowali jednak futbolówki do siatki. Wieteska i Suarez mają czego żalować.

Znakomity odbiór Żurkowskiego pod bramką Wisły, ale strzał wylądował prosto w rękach Buchalika.

A teraz uderzenie Carlitosa przelatuje obok słupka.

Mogło i powinno być 2:0. Wisła wyszła z kontrą czterech na trzech - w ostatniej fazie akcji Imaz dostał prostopadłe podanie, ale był nieco wyrzucony ze światła bramki i po minięciu Loski nie mógł już trafić w bramkę!

Faul Szymona Matuszka, który ratował faulem zle ustawienie Górnika przy rzucie z autu. Żółta kartka dla kapitana gości.

Próba odpowiedzi gości - dośrodkowanie z rzutu wolnego Kurzawy spadło na głowę jednego z jego kolegów, który strzelił obok bramki.

Odważna akcja Sadloka zakończyła się nieprzyjemnym strzałem z dystansu obroncy Wisły. Loska odbił piłkę do boku, do niej dopadł Rafał Boguski i między nogami bramkarza dał prowadzenie gospodarzom!

Jest gol z niczego dla Wisły!

Wisła - Górnik 0:0

Pierwszy rzut rożny dla Górnika nie przyniósł zagrożenia, a wiemy, że rywale Górnika muszą się mieć na baczności przy stałych fragmentach.

Pierwsza żółta kartka w tym spotkaniu za taktyczny faul Arkadiusza Głowackiego na Kurzawie.

Seria rzutów rożnych dla gospodarzy, ale za każdym razem stały fragment był bity zbyt krótko i piłka wybijana przez Rafała Kurzawę.

Wiślacy próbują odpowiedzieć, ale Imaz faulował Wolniewicza w polu karnym.

I znowu Carlitos pdbija się od obrońcy w szesnastce i pada na murawę. Sędzia Stefański zdecydowanym gestem każe grać dalej.

Próba prostopadłej piłki do Angulo, ale Hiszpan uprzedzony przez bramkarza. Górnik przejmuje inicjatywę?

Pierwszy celny strzał - uderzenie Kądziora z łatwością łapie jednak Buchalik. Golkiperzy muszą jednak uważać na strzały z dystansu, bo śnieg utrudnia interwencje.

4' Powinien być rzut rożny dla gości, ale sędziowie nie wiadomo dlaczego dopatrzyli się dotknięcia piłki przez Wolsztyńskiego.

Przewracał się w polu karnym Carlitos, ale nie ma mowy o rzucie karnym. Górnik czekał dlugo na swojej połowie, ale gdy tylko próbował wyjść z kontrą, to gospodarz musieli ratować sie faulem.

1' Zaczynają Wiślacy!

Obie drużyny już na murawie stadionu przy ulicy Reymonta, zaraz zaczynamy!

A to już Górnik:

Początek spotkania już za 25 minut, a my zaczynamy oczywiście od prezentacji pierwszysch składów. Najpierw Wisła.

Witamy w relacji na żywo z meczu Wisły z Górnikiem!