Lechia Gdańsk ukarana odjęciem punktu i wysoką grzywną

Piłka nożna
Lechia Gdańsk ukarana odjęciem punktu i wysoką grzywną
fot. PAP

Lechia Gdańsk została ukarana przez Komisję ds. Licencji Klubowych PZPN odjęciem jednego punktu w bieżącym sezonie piłkarskiej ekstraklasy. Ta sankcja została nałożona za naruszenie przepisów licencyjnych. Ponadto gdański klub musi zapłacić 200 tys. złotych.

W czwartek Komisja ds. Licencji Klubowych PZPN zakończyła procedurę weryfikacji w klubach ekstraklasy i w trakcie postępowania stwierdzono, że Lechia naruszyła wymogi kryterium F.09 Podręcznika Licencyjnego - dotyczy on przeterminowanych zaległości finansowych.

 

Zgodnie z tym 31 października nie można mieć przeterminowanych zobowiązań wobec klubów piłkarskich z tytułu działalności transferowej oraz żadnych przeterminowanych zobowiązań wobec pracowników, których termin płatności upłynął do 30 czerwca oraz z tytułu prawomocnych wyroków Piłkarskiego Sądu Polubownego PZPN, wydanych do 30 czerwca roku kalendarzowego, w którym rozpoczyna się dany sezon licencyjny.

 

Komisja ds. Licencji Klubowych zastrzeżenia wobec Lechii wysunęła 22 listopada, a we wtorek nałożyła sankcję w postaci odjęcia punktu i 200 tys. złotych grzywny.

 

Ten organ już cztery razy karał gdański klub. Po raz pierwszy przy procesie licencyjnym za sezon 2015/2016 – sankcja wyniosła wówczas 40 tys. złotych. Kolejne obiekcje komisja miała w styczniu 2016 roku - za spóźnienie z uregulowaniem wymaganych do 30 listopada 2015 roku należności Lechii odebrano punkt. Najbardziej ucierpieli na tym jednak nie gdańszczanie, tylko Podbeskidzie Bielsko-Biała, które nie awansowało do górnej ósemki (znalazł się w niej za to Ruch Chorzów), a następnie spadło z ekstraklasy.

 

W maju w związku z naruszeniem dyscypliny procesu licencyjnego w zakresie kryterium F.03 Lechia musiała zapłacić 100 tys. złotych. Komisja zdecydowała się nałożyć karę finansową w związku z ponownym naruszeniem dyscypliny procesu licencyjnego poprzez niedostarczenie w wymaganym terminie 31 marca 2017 roku kopii ugód zawartych z innymi klubami w celu odroczenia terminu zapłaty wymagalnych należności transferowych.

 

Czwarta nałożona 13 czerwca sankcja była najbardziej dotkliwa. Niewykazanie jednego zobowiązania transferowego oraz dwóch zobowiązań w stosunku do piłkarzy, które powstały przed 30 czerwca 2016 roku i których termin płatności upłynął przed 30 listopada 2016, kosztowały Lechię odjęcie trzech punktów na nowy sezon ekstraklasy oraz 250 tys. złotych.

 

Lechia odwołała się od tej decyzji i 29 czerwca Komisja Odwoławczej ds. Licencji Klubowych PZPN anulowała sankcję w postaci odjęcia trzech punktów w tym sezonie, ale podwyższyła sankcję finansową do 400 tys. zł.

 

W ciągu pięciu dni Lechia może odwołać się od ostatniej decyzji do Komisji Odwoławczej. W specjalnym komunikacie gdański klub poinformował, że po otrzymaniu pisemnego uzasadnienia podejmie decyzję w sprawie ewentualnych kroków na drodze odwoławczej.

 

Uwzględniając werdykt komisji, po 20 kolejkach ekstraklasy biało-zieloni z dorobkiem 23 punktów plasują się na 11. miejscu w tabeli.

kl, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze