Afera FIFA: Skazano dwóch południowoamerykańskich działaczy

Piłka ręczna
Afera FIFA: Skazano dwóch południowoamerykańskich działaczy
fot. PAP

Były szef Brazylijskiej Konfederacji Piłkarskiej Jose Maria Marin i były wiceprezes FIFA Juan Angel Napout zostali przez nowojorski sąd uznani za winnych zarzutów korupcyjnych. We wtorek ma zapaść werdykt w sprawie Manuela Burgi - byłego prezesa peruwiańskiej federacji.

Marin i Napout przyjmowali łapówki w zamian za korzystne decyzje przy przyznawaniu praw marketingowych i telewizyjnych dotyczących meczów piłkarskich.

 

To pierwsze rozstrzygnięcia w toczącej się przed amerykańskim wymiarem sprawiedliwości sprawie. Łącznie postawiono zarzuty 42 osobom, a co najmniej 24 z nich przyznały się do winy. Na celowniku prokuratur Szwajcarii i USA wciąż jest około 25 osób, w tym były prezydent FIFA Joseph Blatter.

 

Kłopoty FIFA zaczęły się w maju 2015 roku (choć śledztwo prowadzone było od 2014). Wówczas przed kongresem w Zurychu aresztowano siedmiu działaczy FIFA, którzy usłyszeli zarzuty korupcyjne. Są podejrzani o przyjęcie łapówek o łącznej wartości nawet 100 milionów dolarów. Dopatrzono się także nieprawidłowości w procesie przyznania statusu gospodarza mistrzostw świata Niemcom (2006), RPA (2010), Rosji (2018) i Katarowi (2022).

 

W wyniku afery posadę stracili m.in. Blatter, sekretarz generalny Jerome Valcke, szef Europejskiej Unii Piłkarskiej (UEFA) Michel Platini, a także wielu działaczy, przede wszystkim w Ameryce Północnej i Południowej.

en, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie