Pierwszy konkurs 66. edycji Turnieju Czterech Skoczni odbędzie się w sobotę 30 grudnia w Oberstdorfie. Czy w sezonie 2017/18 na tej prestiżowej imprezie zobaczymy zawodnika, który zdystansuje konkurencję tak, jak to zrobił Małysz na przełomie 2000 i 2001 roku?

 

Polak uzyskał wówczas największą przewagę punktową zwycięzcy TCS nad drugim skoczkiem: 104,4 pkt nad Finem Janne Ahonenem (1045,9 pkt – 941,5 pkt). Ten rekord do dziś pozostał niepobity! Ponadto Małysz jako pierwszy w historii uzyskał łącznie w tym turnieju ponad tysiąc punktów; Polak wygrał kwalifikacje przed każdym z czterech konkursów, a także zawody w Innsbrucku i Bischofshofen. 

 

Inne rekordy Turnieju Czterech Skoczni:

 

Zwycięzca wszystkich konkursów TCS w jednej edycji:

 

Sven Hannawald (Niemcy, 2001/02)

 

Klasyfikacja państw w Turnieju Czterech Skoczni według zwycięstw:

 

NRD/Niemcy (ostatni raz Sven Hannawald 2001/02) – 16*
Finlandia (Janne Ahonen 2007/08) – 16
Austria (Stefan Kraft 2014/15) – 16
Norwegia (Anders Jacobsen 2006/07) – 10
Czechosłowacja/Czechy (Jakub Janda 2005/06) – 2**
Słowenia (Peter Prevc 2015/16) – 2
Polska (Kamil Stoch 2016/17) – 2
ZSRR (Nikołaj Kamienski 1955/56) – 1
Japonia (Kazuyoshi Funaki 1997/98) – 1

 

* na 16 triumfów niemieckich skoczków składa się 11 reprezentantów NRD, 2 RFN i 3 zjednoczonych Niemiec;
** w barwach Czechosłowacji w sezonie 1970/71 wygrał Jiri Raska

 

Najwięcej zwycięstw końcowych:

 

5 – Janne Ahonen (Finlandia) 1998/99, 2002/03, 2004/05, 2005/06, 2007/08
4 – Jens Weissflog (NRD/Niemcy) 1983/84, 84/85, 90/91, 95/96
3 – Helmut Recknagel (NRD) 1956/57, 57/58, 60/61
3 – Bjoern Wirkola (Norwegia) 1966/67, 67/68, 68/69
2 – Andreas Goldberger (Austria) 1992/93, 94/95
2 – Ernst Vettori (Austria) 1985/86, 86/87
2 – Matti Nykaenen (Finlandia) 1982/83, 87/88
2 – Hubert Neuper (Austria) 1979/80, 80/81
2 – Jochen Danneberg (NRD) 1975/76, 76/77
2 – Veikko Kankkonen (Finlandia) 1963/64, 65/66
2 – Gregor Schlierenzauer (Austria) 2011/12, 2012/13.

 

Najwięcej wygranych konkursów:

 

10 – Bjoern Wirkola (Norwegia), Jens Weissflog (NRD/Niemcy)
9 – Janne Ahonen (Finlandia), Gregor Schlierenzauer (Austria)
7 – Matti Nykaenen (Finlandia)
6 – Helmut Recknagel (NRD), Sven Hannawald (Niemcy)
5 – Andreas Goldberger, Thomas Morgenstern (obaj Austria), Kazuyoshi Funaki (Japonia)
4 – Anton Innauer, Hubert Neuper, Andreas Widhoelzl (wszyscy Austria), Jochen Danneberg, Dieter Thoma, Martin Schmitt (wszyscy Niemcy), Jiri Raska (Czechosłowacja), Veikko Kankkonen (Finlandia).