Dokładnie o godzinie 20.50, 4 stycznia 2003, Polsat rozpoczął łączenie z hotelem Victoria, gdzie rozpoczynał się kulminacyjny moment 68. Plebiscytu Przeglądu Sportowego. Na scenie pojawili się Katarzyna Wyszomirska i Mateusz Borek w roli prowadzących. Transmisja z Gali trwała od 20.50 do 21.50, potem nastąpiło jeszcze łącznie z salą balową, już po 23.00. W tym roku relacja będzie jeszcze bardziej obszerna, a telewizja zostanie z kamerami na sali balowej bardzo długo, aż do wczesnych godzin porannych.

Piętnaście lat temu plebiscyt wygrał - po raz drugi z rzędu - Adam Małysz, gromadząc ponad dwa miliony punktów za głosy czytelników. Za nim uplasowała się Otylia Jędrzejczak, trzecie miejsce zajął Robert Korzeniowski, czwarte Dariusz Michalczewski, a piąte Agata Wróbel. Wszyscy wymienieni to grupa z ponad milionem punktów w głosowaniu.

 

***********************


Idea Plebiscytu narodziła się w 1926 roku. Z inicjatywy Kazimierza Wierzyńskiego, współtwórcy legendarnej grupy poetyckiej „Skamander” i jednocześnie ówczesnego redaktora naczelnego „Przeglądu Sportowego” postanowiono, aby w plebiscycie czytelniczym wybierać corocznie Dziesięciu Najlepszych Sportowców Polski, z których pierwszy zyska miano Sportowca Roku. Wśród zwycięzców Plebiscytu znaleźli się legendarni polscy atleci tworzący historię światowego sportu – zarówno bohaterowie 20-lecia międzywojennego, jak Halina Konopacka, Jadwiga Jędrzejowska, Janusz Kusociński, Wacław Kuchar czy Stanisław Marusarz, sławy powojenne – Irena Szewińska, Janusz Sidło, Ryszard Szurkowski, Władysław Kozakiewicz, Zbigniew Boniek, jak i współcześni herosi sportowych aren z Justyną Kowalczyk, Otylią Jędrzejczak, Adamem Małyszem, Kamilem Stochem, Robertem Lewandowskim i Anitą Włodarczyk na czele.