Odsłonięto pomnik słynnego chorwackiego boksera

Sporty walki
Odsłonięto pomnik słynnego chorwackiego boksera
fot. Polsat Sport

W miejscowości Fażana koło Puli odsłonięto pomnik zmarłego 10 lat temu słynnego chorwackiego boksera Mate Parlova, mistrza olimpijskiego, świata i Europy. Jako zawodowiec był mistrzem globu federacji WBC.

Posąg z brązu wraz z cokołem mierzy 240 centymetrów, zaś postać pięściarza jest naturalnej wielkości (190 cm). Odbyła się także wystawa trofeów i zdjęć Parlova, który już za życia wybrany został najlepszym chorwackim sportowcem 20. wieku.

 

W uroczystości wzięła udział najbliższa rodzina boksera (żona, córka i syn) oraz władze samorządowe. Mate Parlov zmarł w 2008 roku, w wieku 59 lat, a powodem śmierci był nowotwór płuca.

 

Parlov urodził się 16 listopada 1948 roku. W amatorskiej karierze zdobył w barwach Jugosławii złote medale na igrzyskach olimpijskich w Monachium (1972; w półfinale pokonał Janusza Gortata) i mistrzostwach świata w Hawanie (1974) - obydwa w kategorii półciężkiej. W dorobku miał też tytuły mistrza Europy (1971, 1973) - w półciężkiej oraz srebrny medal ME (1969) - w średniej. Stoczył 310 walk, z których przegrał tylko 13.

 

Jako zawodowiec sięgnął po mistrzostwo globu WBC w kat. półciężkiej (1978), a wcześniej był mistrzem Europy (1976).

A.J., PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie