Krótkie loty Polaków. Pech skoczków na MŚ

Zimowe
Krótkie loty Polaków. Pech skoczków na MŚ
fot. PAP
Adam Małysz nie zdołał wywalczyć medalu MŚ w lotach. Kamil Stoch ma szansę na sukces w Oberstdorfie.

W dniach 19–21 stycznia w Oberstdorfie odbędą się mistrzostwa świata w lotach narciarskich. Polacy na medal w tej prestiżowej imprezie czekają już blisko czterdzieści lat!

Kilkanaście ostatnich sezonów to okres ogromnych sukcesów polskich skoków narciarskich. Biało-czerwoni w XXI wieku zdobyli m.in. osiem medali mistrzostw świata (w tym pięć złotych), sześć medali olimpijskich (w tym dwa złote), pięć razy triumfowali w Pucharze Świata, trzy razy w Turnieju Czterech Skoczni – to indywidualnie. Ostatnio doszły do tego również świetne wyniki drużyny – z mistrzostwem świata wywalczonym w 2017 roku w Lahti na czele. 

 

Co ważne, sukcesy te nie były efektem pojedynczej eksplozji talentu, czy też przypadku. Adam Małysz oraz Kamil Stoch na wiele sezonów zadomowili się w ścisłej światowej czołówce. Prześcignęli dokonania wcześniejszych pokoleń polskich skoczków, zdobywając prawie wszystko, co w tej dyscyplinie jest do zdobycia. Prawie, bo do obszernej gabloty sukcesów Polaków już od blisko czterdziestu lat nie trafił żaden medal mistrzostw świata w lotach!

 

Jedynym polskim sukcesem na tej imprezie pozostaje brązowy medal wywalczony w marcu 1979 roku w Planicy przez Piotra Fijasa.


Jedyny medal Polaków

 

To była zupełnie inna epoka, skakano jeszcze stylem klasycznym, a na mamucie w Planicy osiągano zupełnie inne odległości niż obecnie. W najdłuższym ze swych medalowych skoków Fijas osiągnął 166 metrów (za co otrzymał świetną notę 186,5 pkt); nikt z czołówki nie zdołał przekroczyć bariery 170 metrów.

 

Polak przegrał wyraźnie z Arminem Koglerem z Austrii oraz Axelem Zitzmannem z NRD, ale brązowy medal zdobyty przez 20-latka był ogromnym zaskoczeniem. To niewiarygodne, ale to właśnie podczas MŚ 1979 Fijas po raz pierwszy w życiu skakał na mamucie! Już w pierwszej próbie na Velikance zdołał pobić rekord Polski, a kolejne przyniosły mu miejsce na podium.

 

Co ciekawe, Polacy mieli w ogóle nie wystąpić na tamtych mistrzostwach. Start w Planicy był efektem determinacji trenera Tadeusza Kołdera, który na własną rękę, bez zgody PZN pojechał z dwoma zawodnikami (oprócz Fijasa wystartował Stanisław Bobak, który zajął 22. miejsce) do Jugosławii.

 

Piotr Fijas – jedyny polski medalista MŚ w lotach. / fot. PAP.

 

Fijas nigdy później nie powtórzył medalowego startu, choć w kolejnej dekadzie był najlepszym polskim skoczkiem. Był blisko olimpijskiego podium w Sarajewie i wygrał trzy konkursy Pucharu Świata. Dobrze prezentował się na mamutach – w marcu 1987 ustanowił w Planicy rekord świata w długości skoku (194 m), który został pobity dopiero siedem lat później, przez Martina Hoellwartha, który skakał już stylem "V".


Nawet Małysz nie dał rady…

 

Nigdy później nie udało się polskim skoczkom powtórzyć tego medalowego sukcesu. Małysz i Stoch wygrywali zawody Pucharu Świata w lotach, na mistrzostwach świata nie potrafili jednak znaleźć się na podium.

 

"Orzeł z Wisły", nawet w swej najwyższej formie, nie był w stanie nic zdziałać. W MŚ 2002 w Harrachovie, gdzie rok wcześniej wygrał dwa konkursy PŚ, zajął dopiero 18. miejsce.  Po pierwszej serii był piąty, ale fatalny skok w drugiej (142 m), wypchnął go z pierwszej dziesiątki. Dwie kolejne, z czterech planowanych serii konkursowych nie zostały wówczas rozegrane. Po złoto sięgnął Sven Hannawald, który podczas wjazdu na skocznię został obsypany przez polskich kibiców śnieżkami...

 

W kolejnych edycjach Małysz również nie miał szczęścia. W 2006 roku zajął dopiero 20. miejsce i przegrał z Robertem Mateją. Najbliżej medalu był w swym ostatnim starcie, w 2010 w Planicy. Po pierwszej serii – w której uzyskał odległość 217,5 m – nawet prowadził, ostatecznie jednak zajął czwarte miejsce. Do brązowego medalisty Andersa Jacobsena z Norwegii zabrakło tylko 0,4 pkt... W konkursie drużynowym Polacy również uplasowali się tuż za podium, tym razem jednak z wyraźną stratą do trzecich Finów.

 

Szanse Stocha

 

Swoje medalowe szanse miał również Stoch. W 2012 roku na Vikersundbakken, zmagania utrudniały fatalne warunki atmosferyczne, a Polak zamknął pierwszą dziesiątkę. Dwa lata później pojechał do Harrachova jako dwukrotny mistrz olimpijski i zajął 5. miejsce – najlepsze ze swych dotychczasowych startów. Po pierwszym dniu zawodów tracił do trzeciego miejsca 11,8 pkt. W dwóch kolejnych seriach miał szansę zaatakować podium, jednak zostały one odwołane z powodu złych warunków atmosferycznych.

 

Poprzednie mistrzostwa, które odbyły się w styczniu 2016 w Bad Mitterndorf, nie były dla lidera polskiej kadry szczęśliwe. Stoch – po skoku na odległość 134,5 m – znalazł się w gronie pięciu skoczków, którzy nie przebrnęli kwalifikacji i nie wystąpił w konkursie. W nim najlepszy z Polaków był Dawid Kubacki, który zajął 15. miejsce.

 

Mistrzostwa Świata w Lotach Narciarskich 2018 będą już 25. edycją tej imprezy. Po raz szósty w historii odbędą się w niemieckim Oberstdorfie. Konkurs indywidualny zostanie rozegrany 19 (I i II seria) oraz 20 stycznia (III i IV seria). W niedzielę, 21 stycznia odbędzie się konkurs drużynowy. Czy Polacy odbudują się po słabym występie w zawodach Pucharu Świata na skoczni Kulm i zdołają wywalczyć drugi w historii medal w konkursie indywidualnym? A może po raz pierwszy polska drużyna stanie na podium MŚ w lotach?

 

Sprawdź terminarz MŚ w lotach narciarskich 2018

 

Mistrzowie świata w lotach narciarskich + Polacy w czołowej "20":

 

1972 [Planica]: Walter Steiner (Szwajcaria) 20. Wojciech Fortuna.
1973 [Oberstdorf]: Hans-Georg Aschenbach (NRD)
1975 [Bad Mitterndorf]: Karel Kodejska (Czechosłowacja)
1977 [Vikersund]: Walter Steiner (Szwajcaria)
1979 [Planica]: Armin Kogler (Austria) 3. Piotr Fijas.
1981 [Oberstdorf]: Jari Puikkonen (Finlandia) 17. Piotr Fijas, 18. Stanisław Bobak.
1983 [Harrachov]: Klaus Ostwald (NRD) 12. Piotr Fijas.
1985 [Planica]: Matti Nykänen (Finlandia) 14. Piotr Fijas.
1986 [Bad Mitterndorf]: Andreas Felder (Austria) 10. Piotr Fijas, 12. Jan Kowal.
1988 [Oberstdorf]: Ole Gunnar Fidjestol (Norwegia) 7. Piotr Fijas, 18. Zbigniew Klimowski.
1990 [Vikersund]: Dieter Thoma (Niemcy)
1992 [Harrachov]: Noriaki Kasai (Japonia)
1994 [Planica]: Jaroslav Sakala (Czechy)
1996 [Bad Mitterndorf]: Andreas Goldberger (Austria) 14. Adam Małysz.
1998 [Oberstdorf]: Kazuyoshi Funaki (Japonia)
2000 [Vikersund]: Sven Hannawald (Niemcy) 16. Adam Małysz.
2002 [Harrachov]: Sven Hannawald (Niemcy) 18. Adam Małysz.
2004 [Planica]: Roar Ljokelsoy (Norwegia) 11. Adam Małysz.
2006 [Bad Mitterndorf]: Roar Ljokelsoy (Norwegia) 19. Robert Mateja, 20. Adam Małysz.
2008 [Oberstdorf]: Gregor Schlierenzauer (Austria) 9. Adam Małysz.
2010 [Planica]: Simon Ammann (Szwajcaria) 4. Adam Małysz, 16. Kamil Stoch.
2012 [Vikersund]: Robert Kranjec (Słowenia) 10. Kamil Stoch.
2014 [Harrachov]: Severin Freund (Niemcy) 5. Kamil Stoch, 10. Maciej Kot.
2016 [Bad Mitterndorf]: Peter Prevc (Słowenia) 15. Dawid Kubacki.
2018 [Oberstdorf]: ?

 

Konkursy drużynowe:

 

2004 [Planica]: Norwegia 8. Polska.
2006 [Bad Mitterndorf]: Norwegia 9. Polska.
2008 [Oberstdorf]: Austria 10. Polska.
2010 [Planica]: Austria 4. Polska.
2012 [Vikersund]: Austria 7. Polska.
2014 [Harrachov]: Konkurs został odwołany.
2016 [Bad Mitterndorf]: Norwegia 5. Polska.
2018 [Oberstdorf]: ?

Robert Murawski, Polsat Sport

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze