Bez walki... Jastrzębski Węgiel zdemolowany w Kazaniu

W spotkaniu 3. kolejki grupy D Ligi Mistrzów Zenit Kazań wygrał z Jastrzębskim Węglem 3:0. Siatkarze prowadzeni przez tymczasowego trenera Leszka Dejewskiego jedynie w drugim secie zdołali nawiązać walkę z gospodarzami. Mecz z najlepszą ekipą świata potwierdził, że w chwili obecnej drużyna z Jastrzębia-Zdroju znajduje się w rozsypce...

W ekipie Jastrzębskiego Węgla doszło w minionym tygodniu do zmiany trenera. Marka Lebedewa zastąpił Ferdinando De Giorgi, który jednak zadebiutuje na tym stanowisku dopiero w najbliższą niedzielę, 21 stycznia w meczu przeciwko PGE Skrze Bełchatów.

Tymczasowym szkoleniowcem jastrzębian został na dwa mecze Leszek Dejewski – dotychczasowy asystent Lebedewa – i nie miał szczęścia, gdyż jego podopieczni mierzyli się z niezwykle trudnymi rywalami. Najpierw przegrali w PlusLidze 1:3 z hegemonem polskich parkietów – ZAKSĄ Kędzierzyn-Koźle, a w Lidze Mistrzów ponieśli klęskę 0:3 z Zenitem Kazań.

O grze jastrzębian w pierwszym secie nie da się powiedzieć nic dobrego. Gospodarze już od początku przejęli inicjatywę (4:1, 8:4), a nerwowo grający rywale z minuty na minutę wyglądali na coraz bardziej zrezygnowanych. Dejewski mocno rotował składem, dał odpocząć kilku swoim asom, w efekcie siatkarze Zenita z łatwością powiększali przewagę, która w końcówce seta wzrosła do dziesięciu oczek (19:9). Blok na Marcinie Ernastowiczu (24:12) i serwis jastrzębian w siatkę (25:13) przyniosły ekipie z Kazania decydujące punkty.

W drugim secie gra jastrzębian wyglądała już znacznie lepiej. Co prawda, po wyrównanym początku (5:5), gospodarze zaczęli budować przewagę (13:9), a na drugiej przerwie prowadzili już 16:10 po asie serwisowym Maksyma Michajłowa, ale przyjezdni zdołali nawiązać walkę. Wykorzystując chwile słabości gospodarzy w ataku zmniejszyli dystans (19:17), a po asie serwisowym Salvadora Hidalgo Olivy złapali punktowy kontakt (22:21)! W decydujących akcjach to gospodarze mieli jednak więcej szczęścia. Piłka po serwisie Michajłowa odbiła się od taśmy i zahaczyła o linię końcową (24:21). Jastrzębianie nie rezygnowali. Po dobrej zagrywce Dardana Lushtaku, Grzegorz Kosok uderzył z przechodzącej piłki (24:23), ale w kolejnej akcji Wilfredo Leon skutecznym atakiem zamknął seta.

Siatkarze z Kazania nadawali ton grze również na początku trzeciej partii. Zdołali odskoczyć rywalom dzięki solidnym zagrywkom Michajłowa (9:4). W dalszej części seta podopieczni Władimira Alekno powiększali przewagę, przy biernej postawie przeciwników. Na drugiej przerwie mieli już osiem oczek zaliczki, po asie serwisowym Aleksandra Butko (16:8). Piłkę meczową wywalczył Michajłow (24:12), a chwilę później Aleksiej Kononow atakiem z przechodzącej piłki zakończył to jednostronne widowisko.

W ekipie z Kazania najlepiej punktowali Maksim Michajłow (18), Wilfredo Leon (13) oraz Matthew Anderson (11), u pokonanych – Salvador Hidalgo Oliva (10). Przewaga gospodarzy w większości elementów była miażdżąca, choćby w bloku (7–0), czy w zagrywce (11–1). Michajłow i Aleksander Butko zaserwowali po 4 asy, a Leon – 3.

Po tym zwycięstwie Zenit wyprzedził ekipę z Jastrzębia-Zdroju i został liderem tabeli grupy D z kompletem zwycięstw na koncie. W drugim meczu trzeciej kolejki siatkarze BRV podejmą Spacer's Toulouse (środa 19 stycznia, godzina 19.30; transmisja – Polsat Sport News). Jastrzębianie we wcześniejszych grach pokonali Berlin Recycling Volleys (3:0) oraz Spacer's Toulouse (3:0); czwartej kolejce spotkań zmierzą się we własnej hali z Zenitem (31 stycznia).

Zenit Kazań – Jastrzębski Węgiel 3:0 (25:13, 25:23, 25:12)

Zenit: Aleksander Butko, Matthew Anderson, Artiem Wolwicz, Wilfredo Leon, Aleksiej Samojlenko, Maksym Michaiłow – Aleksiej Werbow (libero) oraz Loran Alekno, Nikita Aleksiejew, Aleksander Gucaliuk, Igor Yudin, Walentin Krotkow, Maksym Pantalejmonienko, Aleksiej Kononow.
Jastrzębski Węgiel:
Lukas Kampa, Maciej Muzaj, Grzegorz Kosok, Rodrigo Quiroga, Wojciech Sobala, Salvador Hidalgo Oliva – Karol Gdowski (libero) oraz Patryk Strzeżek, Dardan Lushtaku, Jakub Turski, Marcin Ernastowicz, Damian Boruch, Jason DeRocco.

Wyniki grupy D Ligi Mistrzów siatkarzy:

2017-12-06: Spacer’s Toulouse – Zenit Kazań 1:3 (31:29, 20:25, 23:25, 19:25)
2017-12-06: Jastrzębski Węgiel – Berlin Recycling Volleys 3:0 (25:21, 25:19, 26:24)

2017-12-19: Jastrzębski Węgiel – Spacer’s Toulouse 3:0 (25:10, 25:21, 25:20)
2017-12-21: Zenit Kazań – Berlin Recycling Volleys 3:1 (25:20, 25:19, 25:27, 25:22)

2018-01-16: Zenit Kazań – Jastrzębski Węgiel 3:0 (25:13, 25:23, 25:12)
2018-01-17: Berlin Recycling Volleys – Spacer’s Toulouse

2018-01-30: Spacer’s Toulouse – Berlin Recycling Volleys
2018-01-31: Jastrzębski Węgiel – Zenit Kazań

2018-02-13: Spacer's Toulouse – Jastrzębski Węgiel
2018-02-14: Berlin Recycling Volleys – Zenit Kazań

2018-02-28: Zenit Kazań – Spacer’s Toulouse
2018-02-28: Berlin Recycling Volleys – Jastrzębski Węgiel.