Pjongczang 2018: Ponad 14 tysięcy kontroli antydopingowych

Zimowe
Pjongczang 2018: Ponad 14 tysięcy kontroli antydopingowych
fot. PAP/EPA

Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl) poinformował, że przed zbliżającymi się zimowymi igrzyskami w Pjongczangu zostało przeprowadzonych ponad 14 tys. kontroli antydopingowych. Zbadano ponad 6 tys. sportowców z 61 krajów.

- Ochrona uczciwych sportowców poprzez zwalczanie dopingu jest najwyższym priorytetem dla MKOl. Zobowiązujemy się do współpracy z naszymi partnerami, aby w Pjongczangu wszystkim czystym sportowcom zapewnić równe szanse - powiedział dyrektor nauk medycznych w MKOl Richard Budgett.

W tym celu została stworzona specjalna grupa, która miała na celu monitorowanie i optymalizację testów oraz poddała dodatkowym badaniom rosyjskich sportowców. W listopadzie i grudniu dwa razy więcej rosyjskich sportowców zostało przebadanych w porównaniu z przedstawicielami innych krajów.

Zespół wraz z krajowymi organizacjami antydopingowymi oraz międzynarodowymi federacjami sportów zimowych przebadał ponad sześć tysięcy sportowców z 61 krajów. MKOI podał, że od kwietnia do grudnia 2017 roku liczba kontroli antydopingowych wzrosła o 70 procent w porównaniu z tym okresem w 2016 roku.

Na początku grudnia MKOl wykluczył Rosję z igrzysk w Pjongczangu, ale niektórzy reprezentanci tego kraju będą mogli startować pod flagą olimpijską. Takie kary wymierzono w związku z wielokrotnym łamaniem przepisów antydopingowych przez "Sborną" na igrzyskach w Soczi w 2014 roku.

Zmagania olimpijskie w Pjongczangu potrwają od 9 do 25 lutego 2018 roku.

CM, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie