Rajd Dakar: Spokojna jazda Przygońskiego, czołówka bez zmian

Moto
Rajd Dakar: Spokojna jazda Przygońskiego, czołówka bez zmian
fot. PAP

Dwunasty etap Rajdu Dakar z Chilecito do San Juan nie zmienił kolejności w czołówce. Wygrał Katarczyk Nasser Al-Attiyah (Toyota), ale prowadzenie w klasyfikacji generalnej utrzymał dziewiąty w czwartek Carlos Sainz (Peugeot). Jakub Przygoński (Mini) uzyskał ósmy czas.

W czwartek samochody i ciężarówki pokonywały odciniek specjalny o długości 523 km. Z powodu złej pogody odwołano natomiast rywalizację motocykli i quadów.

 

Al-Attiyah odniósł trzecie etapowe zwycięstwo w tej edycji rajdu. O pierwsze miejsce rywalizował z 13-krotnym zwycięzcą Dakaru Francuzem Stephane'em Peterhanselem, którego pokonał o dwie minuty. Jadący z belgijskim pilotem Tomem Colsoulem Przygoński stracił do Katarczyka blisko kwadrans, a "El Matador" Sainz był wolniejszy od Polaka o trzy minuty.

 

Jednak na dwa dni przed metą w Cordobie kierowcy nie podejmują nadmiernego ryzyka, aby nie zaprzepaścić szansy ukończenia tej najtrudniejszej off roadowej imprezy świata. Różnice w czołówce są na tyle duże, że praktycznie tylko awaria samochodu lub poważny błąd nawigacyjny może zmienić końcową kolejność.

 

Nadal dziewiąte miejsce w klasyfikacji generalnej zajmuje holendersko-polska załoga Peter Van Merksteijn, Maciej Marton (Toyota).

 

W kategorii ciężarówek prowadzi Rosjanin Eduard Nikołajew (Kamaz), ale wyprzedza tylko o sekundę Argentyńczyka Federico Villagrę (Iveco), który po poprzednim etapie otrzymał karę 15 minut. W czwartek Nikołajew był trzeci. Przed nim do mety przyjechali Holender Ton van Genugten w Iveco oraz Czech Martin Kolomy w Tatrze.

 

Piątkowy, przedostatni etap San Juan - Cordoba dla samochodów i ciężarówek liczy 927 km (w tym OS 368 km). Motocykle i quady pokonają 907 km (OS 423 km).

 

Wyniki 12. etapu, Chilecito - San Juan 793 km (OS 523 km):
 
 samochody
 
 1. Nasser Al-Attiyah, Matthieu Baumel (Katar, Francja/Toyota)  5:49.57 
 2. Stephane Peterhansel, Jean Paul Cottret (Francja/Peugeot) strata 2.03 
 3. Giniel de Villiers, Dirk von Zitzewitz (RPA, Niemcy/Toyota)   4.33
 ...
 8. Jakub Przygoński, Tom Colsoul (Polska, Belgia/Mini)       14.51
 15. Peter Van Merksteijn, Maciej Marton (Holandia, Polska/Toyota) 57.57
 
 klasyfikacja generalna
 
 1. Carlos Sainz, Lucas Cruz (Hiszpania/Peugeot)   42:24.31
 2. Peterhansel                 strata 44.41 
 3. Al-Attiyah                    1:05.55 
 ...
 6. Przygoński                    2:51.02
 9. Van Merksteijn                  7:10.59
CM, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze