MŚ w lotach: Stoch na podium po pierwszym dniu. Tande nokautuje rywali

Zimowe
MŚ w lotach: Stoch na podium po pierwszym dniu. Tande nokautuje rywali
fot. PAP/EPA

W piątek rozpoczęły się mistrzostwa świata w lotach narciarskich w Oberstdorfie. Na starcie stanęło czworo Polaków, w tym Kamil Stoch, który po pierwszym dniu indywidualnej rywalizacji jest trzeci, za Richardem Freitagiem i prowadzącym Danielem Andre Tande. Norweg prowadzi z dużą przewagą nad Polakiem i Niemcem, którzy z kolei zdecydowanie wyprzedzają resztę stawki. Trzecia i czwarta seria konkursowa w sobotę.

W piątkowych kwalifikacjach, rozegranych tuż przed konkursem, Stoch zajął drugie miejsce, za Danielem Andre Tande. W eliminacjach udział wzięli także Dawid Kubacki, Piotr Żyła i Stefan Hula, którzy spokojnie zakwalifikowali się do konkursu.

 

W pierwszej serii konkursowej lider Pucharu Świata oddał bardzo daleki skok na 230. metr, ale niezbyt pewne lądowanie sprawiło, że znalazł się za Richardem Freitagiem i Danielem Andre Tande. W drugiej próbie Polak również spisał się świetnie, ale jego rywale w walce o triumf lądowali jeszcze dalej. Klasą samą w sobie był Tande.

 

Przed sobotnimi: trzecią i czwartą serią Stoch traci do lidera 17,8 pkt, a Freitag wyprzedza go o 6,9 pkt. Dawid Kubacki zajmuje 10. miejsce, Stefan Hula 14., a Piotr Żyła 20.

 

Stoch ma w dorobku wiele trofeów, ale na podium MŚ w lotach jeszcze nigdy nie stał. W piątek do tego celu bardzo się przybliżył. Nad czwartym Austriakiem Stefanem Kraftem ma 19,5 pkt przewagi. W pierwszej serii dwukrotny mistrz olimpijski z Soczi oddał najdłuższy tego dnia skok - 230 m. Zajmował po nim trzecie miejsce, tracąc do Tandego tylko dwa punkty.

W drugiej serii próby najlepszej dziewiątki zakłóciły warunki atmosferyczne. 180 m nie udało się osiągnąć Szwajcarowi Simonowi Ammannowi oraz Słoweńcom - Jernejowi Damjanowi i Anze Semenicowi. Natomiast szósty na półmetku piątkowej części zawodów Japończyk Noriaki Kasai uzyskał tylko 123,5 m.

Sędziowie zaczęli wydłużać rozbieg. Przezwyciężyć wiejący w plecy wiatr udało się dopiero Kraftowi, który uzyskał 208,5 m. Przed skokiem Stocha belkę jednak obniżono o dwa stopnie, a kamera pokazała wyraźnie zirytowanego trenera Stefana Horngachera. Decyzja sędziów prawdopodobnie była jednak słuszna, bo Stoch poszybował 219 m, aż o 20 dalej niż poprzedzający go broniący tytułu Słoweniec Peter Prevc.

Freitag skakał tak jak Stoch z 18. belki i uzyskał 225 m. Tande był natomiast bezkonkurencyjny. Z obniżonego na życzenie jego trenera rozbiegu do 16. belki skoczył na odległość 227 m.

Początek trzeciej serii konkursowej w sobotę o godzinie 16.

 

 

psl, Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl
Zapis relacji
Relacja zakończona

Dziękujemy za śledzenie relacji. Dobrego wieczoru :)

Daniel Andre Tande mistrzem świata, Kamil Stoch wicemistrzem! Wiatr sprawił, że to już koniec!

Znowu bardzo mocno wieje i po skoku Sebastiana Colloredo na 178. metr mamy kolejną przerwę...

Wreszcie Kobayashi dostał zielone światło, ale nie zaszalał. 170 metrów i pierwsze miejsce, które zapewne zaraz straci na rzecz Colloredo.

Junshiro Kobayashi na razie nie rusza do lotu, bowiem usuwany jest jakiś przedmiot z rozbiegu. Wiatr także szaleje.

Ruszył Nazarow, który osiągnął 167,5 metra, ma notę dużo słabszą od wielu zawodników, którzy mają za sobą tylko trzy skoki :)

Ale na razie Borek Sedlak nie puszcza skoczków ze względu na zbyt mocny wiatr...

Ale czwartą serię za chwilę rozpocznie Michaił Nazarow, który po trzech skokach zajmuje 30. miejsce.

A to kolejność, w jakiej będą ruszali z belki ostatni skoczkowie finałowej serii i ich noty.

Wracamy za kilka minut.

W tym momencie Kamil Stoch jest o krok od zdobycia srebrnego medalu MŚ w lotach. Pozostała jeszcze jedna seria konkursowa.

A Daniel Andre Tande, który również skakał przy fatalnym wietrze, nie będzie miał dużej przewagi po skoku na 200 metr. Nota 651,9 i Kamil traci ponad 13 punktów do Norwega.

Richard Freitag miał fatalne warunki, bo wiatr ponad 1 m/s w plecy! Niemiec jest drugi po skoku na 190,5 metra! Nota 627,6 i strata 11 punktów do Polaka!

Kamil Stoch miał bardzo słabe warunki wietrzne, ale doleciał na odległość 211,5 metra! Oczywiście prowadzenie Polaka!

Stefan Kraft wychodzi na prowadzenie po locie na 206. metr. Nota 608,4 i minimalnie wyprzedza rywali.

Robert Johansson z obniżonego rozbiegu wylądował na 201. metrze. Jest... piąty z notą 599,0.

Belka obniżona o dwa stopnie.

223,5 metra Andreasa Stjernena, który mimo słabego lądowania jest nowym liderem!

Peter Prevc z notą 600,1 po skoku na 213 metrów!

Andreas Wellinger poradził sobie z zawirowaniami związanymi z belką startową. Nota 599,7 i Niemiec minimalnie wyprzedza Forfanga.

225,5 metra Forfanga, który znakomicie odpowiada Polakowi. Nota 599,2.

A Dawid Kubacki odleciał! 215,5 metra Polaka, który także miał wiatr w plecy, choć lżejszy niż Kobayashi. Nota 589,8. Blisko trzydziestu punktów przewagi.

Bardzo słaby skok Ryoyu Kobayashiego, który miał wiatr w plecy 0,9 m/s. To najgorsze warunki z całej stawki i 165,5 m Japończyka sprawia, że spada on aż na szóste miejsce.

203 metry Marcusa Eisenbichlera i nota 560,1. Pierwsze miejsce, ale przewaga nad Ammannem jest minimalna.

Anze Semenic miał problemy w locie i wylądował na 186. metrze. Słoweniec jest trzeci z notą 538,8.

Tuż za Ammannem będzie Stefan Hula, który osiągnął 192,5 m. Nota Polaka to 557,1.

Znakomity skok Simona Ammanna, który wylądował na 207. metrze. 559,2 to nota Szwajcara, który deklasuje na razie resztę stawki.

Jernej Damjan "zluzował" Żyłę na fotelu lidera. Nota 533,8 po skoku na 197,5 metra.

Clemens Aigner także za Polakiem.

Manuel Poppinger ląduje jeszcze blizej, bo na 177. metrze i także spada daleko za Polaka.

Stephan Leyhe spada za Polaka po skoku na 181,5 m.

Pierwszy z Polaków Piotr Żyła ma notę 525,8! Polak blisko granicy 200 metrów, ale ostatecznie zmierzono mu 198,5 metra.

Dwóch skoczków nie wyprzedziło doświadcoznego Fina, ale Denis Korniłow lotem na 191. metr zwolnił Ahonena na fotelu lidera. Nota 509,6.

Janne Ahonen wyprzedza Noriakiego skokiem na 192. metr. Nota Fina to 500,00!

Ruszył Romaszow, ale osiągnął tylko 168,5 metra.

Słabo skoczył Alex Insam, a Aleksiej Romaszow został zdjęty z belki ze względu na mocny wiatr tuż przy progu skoczni.

165 metrów i nota 408,7 Junshiro Kobayashiego. A jego rodak Noriaki Kasai jako pierwszy przekracza 200 metrów. 209 m i nota 493,6. Ogromna przewaga.

Jeszcze więcej, bo 191,5 m osiągnął Sebastian Colloredo.

Ruszył z belki Michaił Nazarow i wylądował na 175 metrze! Nota 396,6.

Poprawiają się warunki, ale III seria na razie się nie zaczyna...

 

PILNE! Trzecia seria konkursowa przesunięta na 16:30!

Czekając na rozpoczęcie rywalizacji przypominamy, że jutro rozegrany zostanie konkurs drużynowy.

 

Na razie czekamy na rozpoczęcie trzeciej serii konkursowej, ponieważ dosłownie przed kilkoma minutami ruszył się mocniejszy wiatr.

A to klasyfikacja po dwóch wczorajszych seriach. Czy coś zmieni się na czołowych miejscach w kolejnych dwóch seriach? Początek trzeciej serii o 16:00!

 

Oto wyniki serii próbnej, która zakończyła się przed kilkunastoma minutami:

 

Czy Kamil Stoch jest w stanie dogonić Richarda Freitaga lub Daniela Andre Tande? Przekonamy się już za około dwie godziny. Dziś czekają nas dwie serie - w obydwu weźmie udział trzydziestu skoczków.

 

 

Witamy ponownie w relacji, którą rozpoczęliśmy wczoraj przed godziną 16:00. Po dwóch seriach konkursowych prowadzi Daniel Andre Tande, drugi jest Richard Freitag, a trzeci Kamil Stoch.

Dziękujemy za śledzenie dzisiejszej relacji i zapraszamy na jutrzejsze skoki.

Ale pierwszy po piątkowych lotach będzie Daniel Andre Tande, który skakał z jeszcze niższego rozbiegu. 227 metrów i nota 449,6.

225 metrów Richarda Freitaga, który miał dużo lepsze warunki od Stocha. Nota 438,7, czyli prawie 7 punktów przewagi nad Stochem.

Ale Stoch nic sobie nie robi z tych roszad! 219 metrów, świetne lądowanie i nota 431,8! To jest wielka przewaga nad drugim Kraftem!

Obniżona belka dla Kamila Stocha!

Skokiem na 199 metrów odpowiedział Peter Prevc. Czwarte miejsce Słoweńca z notą 399,3!

Stefan Kraft skakał z jeszcze wyższej belki i wreszcie poradził sobie z warunkami! 208,5 metra i Austriak nowym liderem.

123,5 metra Noriakiego Kasai! Sędziowie puszczają zawodników przy tak mocnym wietrze w plecy, że nie mogą oni odlecieć... 22. miejsce Noriakiego...

Szaleje wiatr z tyłu skoczni. Anze Semenic wylądował na 178. metrze. Ósme miejsce.

177 metrów Simona Ammana. Szwajcar miał fatalne warunki i po jego skoku belka zostaje podniesiona o dwa stopnie. Nie pomogło to Jernejowi Damjanowi, który doleciał na 174,5 metra. Obaj doświadczeni zawodnicy spadają daleko w klasyfikacji...

Swoją przewagę nad Wellingerem powiększy zaś Robert Johansson, który wylądował na 213. metrze. Po skokach dwudziestu zawodników Norweg jest liderem z notą 408,0.

W tym samym miejscu ląduje Andreas Wellinger, który utrzymuje niewielką przewagę nad Forfangiem. Nota 398,3.

Johann Andre Forfang wyprzedza Kubackiego skacząc na 207,5 m. Dobre oceny od sędziów i nota 395,5.

Dawid Kubacki to kolejny skoczek, który przekroczył magiczną granicę. 208 metrów i nota 390,6.

Pół metra dalej lądował Ryoyu Kobayashi, który miał jednak przewagę po pierwszej serii i jest pierwszy z notą 386,4.

Marcus Eisenbichler wykorzystał wiatr pod narty i jako pierwszy w drugiej serii poleciał powyżej 200 metrów. 205 m Niemca i nota 383,0.

Clemens Aigner nowym liderem po skoku na 181,5 metra... ale tylko na chwilę. Swietnie w trudnych warunkach skoczył jednak Stefan Hula, który jest pierwszy z notą 374,2 po skoku na 196,5 metra.

Pierwszy z Polaków Piotr Żyła jest trzeci po swoim skoku.

 

Denis Korniłow wylądował bliżej niż Niemiec i Austriak i jest trzeci po dwóch seriach konkursowych. Za nami skoki dziesięciu z trzydziestu zawodników.

197,5 metra osiągnął Stephan Leyhe. Był pierwszy... tylko do skoku Manuela Poppingera na 195,5 metra. Nota Austriaka to 345,9.

Belka obniżona o sześć stopni po skoku Romaszowa, który wylądował tuż przed dwusetnym metrem. Domen Prevc dał sobie radę z krótkim rozbiegiem i 187,5 metra i nota 328,3 daje mu pierwsze miejsce.

194,5 metra Janne Ahonena w drugiej serii i nota 325,5.

Alex Insam przebił swojego rodaka i wylądował metr dalej. Oczywiście jest liderem.

Sebastian Colloredo wylądował na 184. metrze... i bardzo blisko bandy. Włoch jest liderem po dwóch skokach w drugiej serii.

Drugą serię rozpoczyna Michaił Nazarow, który doleciał do 161. metra.

193 metry i nota 188,4 - to osiągnięcie Andreasa Stjernena, który jest 10! Tande liderem po pierwszej serii!

Daniel Andre Tande doleciał do 212 metra z tego niskiego rozbiegu! Nota 207,2 i pierwsze miejsce tuż przed Freitagiem!

Troszkę osłabł wiatr przed skokiem Simona Ammana, który jest ósmy z notą 189,6.

Belka znowu obniżona o kolejne dwa stopnie. Z obniżonego rozbiegu 204 metry zaliczył Robert Johansson, który jest ósmy.

Daleko odleciał Noriaki Kasai, ale słabe lądowanie na 218 metrze sprawiło, że Japończyk jest "dopiero" piąty.

Świetne warunki panują teraz na skoczni. Wykorzystał je skaczący z niższej belki obrońća tytułu mistrzowskiego Peter Prevc, który osiągnął 222,5 metra. Nota 202,7.

202 metry Clemensa Aignera dają mu 12. lokatę.

Bardzo dobrze także Anze Semenic, który osiągnął 214,5 metra. Dobre noty i czwarte miejsce z notą 192,1.

Kolejny bardzo daleki skok! 218 metrów zaliczone przez Stefana Krafta, który z notą 200,2 jest trzeci, całkiem blisko Stocha i Freitaga!

Nareszcie mamy kolejnego skoczka. 197,5 metra Marcusa Eisenbichlera, który minimalnie wyprzedza Stefana Hulę.

Wywrotka Michaela Hayboecka wyglądała bardzo groźnie. Austriak wstał jednak o własnych siłach po skoku na 171,5 metra i jest siedemnasty. Tym samym awansuje do drugiej serii.

Ostatni z Polaków Stefan Hula ląduje na siódmej lokacie - 193 metry Polaka i lekki niedosyt.

Dobry lot Andreasa Wellingera. 206 metrów i nota 186,4. Czwarte miejsce.

Ósme miejsce Piotra Żyły, który skoczył poprawnie, ale bez błysku. 190 metrów Polaka.

Fatalny skok Tillena Bartola, który zakońćzył już udział w konkursie indywidualnym.

187 metrów i nota 154,7 Manuela Poppingera!

Kamil Stoch poleciał bardzo daleko, bo na 230. metr ale wylądował z wielkimi problemami! Słabe noty od sędziów i Polak z notą 205,2 jest drugi!

201,5 metra osiągnięte przez Kevina Bicknera, który jest szósty i awansuje do kolejnych serii konkursowych!

Ryoyu Kobayashi tuż za Kubackim z notą 176,2. Lądował w tym samym miejscu co Polak.

216 metrów Jerneja Damjana, który jest teraz drugi za Freitagiem. Nota 191,7.

Ale odleciał Richard Freitag! Leciał w pierwszej chwili nisko nad zeskokiem, ale później dostałpodmuch, który poniósł go na 228. metr! Nota 205,9 i wielka przewaga!

I jest pierwszy ponad dwustumetrowy skok! 207,5 metra Kubackiego i nota 177,5!

171,5 metra Junshiro Kobayashiego, czas na Dawida Kubackiego!

Janne Ahonen poradził sobie z trudnymi warunkami - 182 metry dają Finowi 3. lokatę.

Przeciętne skoki jak na razie na mamucie w Oberstdorfie - solidny Gregor Deschwanden zaliczył tylko 150,5 metra.

Jest nowy lider - Denis Korniłow ma duże szanse na awans do drugiej serii po skoku na 188. metr. Nota 156,9.

Za nami już dwa pierwsze skoki - Aleksiej Romaszow wyprzedza na razie Alexa Insama, ale obydwaj, mówiąc delikatnie, nie zachwycili. Słabo także Dmitrij Wasiljew, który wylądował na 159. metrze.

A tu wyniki kwalifikacji, które zakończyły się kilkanaście minut temu.

 

Dzisiaj rozegrane zostaną dwie serie konkursowe, jutro kolejne dwie, po których poznamy mistrza świata. Po dzisiejszej pierwszej serii w grze pozostanie już tylko trzydziestu skoczków.

Witamy w relacji na żywo z konkursu indywidualnego, którego stawką jest mistrzostwo świata w lotach narciarskich!

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie