Pjongczang 2018: Szypulin i Ustiugow także nie wystąpią

Zimowe
Pjongczang 2018: Szypulin i Ustiugow także nie wystąpią
fot. PAP

Zajmujący czwarte miejsce w klasyfikacji generalnej biathlonowego Pucharu Świata Rosjanin Anton Szypulin oraz jego rodak Siergiej Ustiugow, dziewiąty w biegach narciarskich, nie wystartują w igrzyskach w Pjongczangu - poinformował Rosyjski Komitet Olimpijski.

Potwierdzono również informację podaną dzień wcześniej przez agencję TASS, dotyczącą zakazu startu dla rywalizującego w short tracku sześciokrotnego złotego medalisty igrzysk Wiktora Ahna.

 

Wiceprezes Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego Stanisław Pozdniakow powiedział agencji Ria Nowosti, że ta trójka nie znalazła się w grupie zawodników, którzy otrzymają zaproszenie od MKOl do Korei Południowej.

 

Rosyjscy sportowcy w Pjongczangu mogą występować tylko pod flagą olimpijską i pod nazwą "Sportowcy olimpijscy z Rosji". To kara za aferę dopingową, w wyniku której "Sbornej" odebrano już 13 medali wywalczonych w Soczi przed czterema laty. Sprawą zajmuje się Komisja Dyscyplinarna kierowana przez Denisa Oswalda.

 

"Wiktor Ahn, Anton Szypulin i Siergiej Ustiugow nie byli zamieszani w prace komisji Oswalda. Nigdy też nie mieli nic wspólnego z dopingiem, a liczne badania wykazały, że są czystymi sportowcami. Mimo wszystko ich nazwisk nie ma na liście potencjalnych uczestników olimpiady" - powiedział Pozdniakow.

 

Ahn zdobył trzy złote i brązowy medal igrzysk w Turynie w 2006 roku. Wówczas rywalizował jeszcze pod flagą kraju swojego urodzenia, czyli Korei Południowej. Z rywalizacji w Vancouver cztery lata później wykluczyły go kontuzja kolana oraz konflikt z tamtejszą federacją łyżwiarską. W 2011 roku zmienił barwy na rosyjskie i powtórzył w Soczi dorobek medalowy z Turynu.

 

Szypulin jest brązowym medalistą z Vancouver i złotym z Soczi. Oba krążki wywalczył w sztafecie 4x7,5 km.

 

Ustiugow na podium olimpijskim dotychczas nie stanął, jest za to podwójnym mistrzem świata z ubiegłego roku w Lahti - na 30 km i w sprincie drużynowym. Na tej imprezie wywalczył także trzy srebrne medale.

 

W ubiegłym tygodniu MKOl ograniczył liczbę Rosjan uprawnionych do startu w Korei Płd. z 500 do 389 sportowców.

MC, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze