Putin: Rodczenkow jest głupcem, który musi zostać uwięziony

Inne
Putin: Rodczenkow jest głupcem, który musi zostać uwięziony
fot. ITAR-TASS

Prezydent Rosji Władimir Putin we wtorek podczas spotkania z urzędnikami instytucji centralnych w Moskwie nazwał głupcem Grigorija Rodczenkowa, który doprowadził do ujawnienia afery dopingowej w rosyjskim sporcie.

Putin dodał, że Rodczenkow powinien był osadzony w więzieniu, gdyż ma "wyraźne problemy z prawem".

Były szef laboratorium antydopingowego w Moskwie Rodczenkow oskarżył Putina o kluczową rolę w aferze dopingowej, która doprowadziła do wykluczenia organizatora poprzednich igrzysk z udziału w olimpiadzie w Pjongczangu, która rozpoczyna się 9 lutego.

Putin potwierdził jednak, że w Rosji istnieje problem z dopingiem w sporcie. "To nasza wina, takie przypadki się zdarzają, walczymy z tym zjawiskiem" - dodał.

Rosyjski Komitet Olimpijski (ROC) został zawieszony na czas przyszłorocznych zmagań w Korei Południowej, ale Międzynarodowy Komitet Olimpijski umożliwił "czystym" reprezentantom tego kraju występ pod flagą olimpijską i nazwą "Olympic Athletes of Russia".

ROC został 5 grudnia zawieszony przez MKOl. Karę wymierzono w związku z wielokrotnym łamaniem przepisów antydopingowych przez "Sborną" na igrzyskach w Soczi w 2014 roku. Po wykryciu zorganizowanego procederu, który doprowadził m.in. do manipulacji wynikami Rosjan przez moskiewskie laboratorium antydopingowe, dożywotnio zdyskwalifikowano już ponad 40 sportowców.

Do zdemaskowania procederu przyczyniły się zeznania Rodczenkowa. Według Putina działał on pod naciskiem amerykańskich służb specjalnych, a skandal dopingowy został celowo podsycony przed marcowymi wyborami na prezydenta Rosji. Dodał, że WADA i MKOl działały pod przymusem.

Obecnie Rodczenkow przebywa w USA, gdzie wystąpił o azyl.

RH, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze