Pjongczang 2018: Klęska hokeistek Korei w olimpijskim debiucie

Inne
Pjongczang 2018: Klęska hokeistek Korei w olimpijskim debiucie
fot. PAP/EPA

Wspólna drużyna hokeistek Korei z Południa i Północy przegrała ze Szwajcarią 0:8 w pierwszym meczu olimpijskiego turnieju w Pjongczangu. Ważniejsza od wyniku była jednak obecność na trybunach kibiców oraz polityków z obu krajów.

Reprezentantki Korei wystąpiły w meczu w jednolitych białych strojach. W zespole 23 zawodniczki pochodzą z Południa, a 12 z Północy.

Mimo że Szwajcarki, brązowe medalistki igrzysk w Soczi, dominowały przez całe spotkanie, wrzawa w hali nie ustawała nawet na moment. Wśród kibiców wyróżniała się liczna grupa Koreańczyków z Północy, którzy ubrani w jednolite, czerwone stroje, prowadzili perfekcyjnie zorganizowany i bardzo hałaśliwy doping.

Ważnym gestem była obecność na meczu polityków z obu krajów, w tym siostry północnokoreańskiego dyktatora Kim Dzong Una - Kim Jo Dzong oraz prezydenta Korei Południowej Mun Dze-ina.

Wcześniej członkowie delegacji północnokoreańskiej wzięli udział w ceremonii otwarcia igrzysk. W trakcie uroczystości ważną role odegrały też dwie hokeistki z reprezentacji Korei. Pochodzące z różnych państw zawodniczki wspólnie niosły ogień olimpijski, a pochodnię przekazały Kim Yu Na, która zapaliła znicz.

Mecz miał duże znacznie symboliczne, bo od ostatniego wspólnego występu na zawodach sportowych minęło blisko 30 lat. Mimo przenikliwego mrozu i silnego wiatru pod halą i na trybunach Kwandong Hockey Center zgromadziło się wielu Koreańczyków, którzy chcieli wyrazić poparcie dla idei zjednoczenia obu krajów.

"Musimy być razem. Politycy muszą pozwolić nam - zwykłym ludziom - na spotkania i dalsze zbliżenie. Liczę, że nasza drużyna zaprezentuje się na igrzyskach z jak najlepszej strony" – powiedział Park Sung-uk, który wybrał na mecz razem z całą rodziną.

Wśród fanów, szczególnie młodszych, byli jednak i tacy, którzy są przeciwni połączeniu obu krajów.

Wyniki sobotnich meczów turnieju hokeja na lodzie kobiet:

Grupa B 

             
Japonia – Szwecja 1:2 (0:1, 1:0, 0:1)
Szwajcaria – Korea 8:0 (3:0, 3:0, 2:0).

 

Od 9 do 25 lutego w ramach „otwartego okna” wszyscy abonenci Cyfrowego Polsatu będą mieli nieograniczony dostęp do 3 uruchomionych specjalnie na czas Zimowych Igrzysk Olimpijskich kanałów: Eurosport 3, Eurosport 4 i Eurosport 5, gdzie będzie można oglądać relacje z igrzysk w jakości HD i bez reklam.

 

Kanały dostępne będą na dekoderach Cyfrowego Polsatu pod numerami 222, 223, 224.

 

Dodatkowo zapewnimy polską oprawę komentatorską wydarzenia na tych kanałach, realizowaną przez dziennikarzy i ekspertów Polsatu Sport.

RM, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze