Pjongczang 2018: Trzecie z rzędu złoto Kramera na 5000 m w łyżwiarstwie szybkim

Inne
Pjongczang 2018: Trzecie z rzędu złoto Kramera na 5000 m w łyżwiarstwie szybkim
fot. PAP

Holenderski panczenista Sven Kramer po raz trzeci z rzędu wygrał olimpijski bieg na 5000 m. Po zwycięstwach w Vancouver (2010) i Soczi (2014), w niedzielę był najlepszy także w Pjongczangu. Adrian Wielgat zajął ostatnie, 22. miejsce.

Wynikiem 6.09,76 Kramer ustanowił rekord olimpijski. W tej konkurencji zdobył również srebro w Turynie (2006), gdzie przegrał tylko z Amerykaninem Chadem Hedrickiem. Jest czterokrotnym mistrzem igrzysk, a łącznie ma już osiem krążków.

 

W Korei Południowej za cel postawił sobie wywalczenie trzech medali z najcenniejszego kruszcu, liczy na zwycięstwa również na dystansie 10 000 m i w rywalizacji drużynowej.

 

W niedzielnym wyścigu, zgodnie z zapowiedziami ekspertów, walka o podium rozegrała się między Kramerem, mającym holenderskie korzenie reprezentantem Kanady Tedem-Janem Bloemenem i Norwegiem Sverre Lunde Pedersenem. Dwa miesiące temu na torze w Salt Lake City Bloemen pobił rekord świata - 6.01,86.

 

Jadący w Pjongczangu w przedostatniej parze Kramer długo miał od nich gorszy rezultat, ale w pewnym momencie podkręcił tempo i wygrał zdecydowanie. Najgroźniejszych przeciwników pokonał o prawie dwie sekundy. Co ciekawe, różnica między srebrnym (Bloemen) a brązowym (Pedersen) medalistą wyniosła... 0,002 s.

 

Jedyny Polak w zawodach Wielgat uzyskał czas dużo słabszy od rekordu życiowego (6.19,10) i zajął ostatnie, 22. miejsce - 6.31,71.

 

Cztery lata temu w Soczi na tym dystansie Holendrzy obsadzili całe podium. Wicemistrz olimpijski Jan Blokhuijsen tym razem był siódmy - 6.14,75. Do medalu zabrakło mu ponad trzech sekund. Ale w pięciu Pucharach Świata w tym sezonie wygrywali tylko Kramer (trzykrotnie) oraz Bloemen i Pedersen. I właśnie ta trójka odegrała wiodące role w igrzyskach.

 

Transmisja magazynu Studio Pjongczang 2018 od godziny 18.00 w Polsacie Sport News.

 

Od 9 do 25 lutego w ramach „otwartego okna” wszyscy abonenci Cyfrowego Polsatu będą mieli nieograniczony dostęp do 3 uruchomionych specjalnie na czas Zimowych Igrzysk Olimpijskich kanałów: Eurosport 3, Eurosport 4 i Eurosport 5, gdzie będzie można oglądać relacje z igrzysk w jakości HD i bez reklam.

Kanały dostępne będą na dekoderach Cyfrowego Polsatu pod numerami 222, 223, 224.

Dodatkowo zapewnimy polską oprawę komentatorską wydarzenia na tych kanałach, realizowaną przez dziennikarzy i ekspertów Polsatu Sport.

FW, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze