PlusLiga: Podział punktów w starciu MKS Będzin - GKS Katowice

W spotkaniu 20. kolejki PlusLigi siatkarze MKS Będzin przegrali z GKS Katowice 2:3. Dwie drużyny balansujące na granicy strefy barażowej stworzyły w Sosnowcu interesujące widowisko.

Konfrontacja MKS z GKS była starciem trzynastej z dwunastą ekipą PlusLigi, tak więc dwóch drużyn balansujących w okolicach strefy zagrożonej grą w barażach.

Premierowa odsłona miała bardzo wyrównany przebieg, żadna ze stron nie była w stanie wypracować sobie znaczącej przewagi (5:5, 11:11, 17:17). W końcówce odskoczyli katowiczanie, przy zagrywkach Pawła Pietraszko (18:21). Gospodarze nie składali broni, skutecznie w tej części gry prezentował się Bartłomiej Grzechnik (22:23), jednak katowiczanie decydujące punkty zapisali na swym koncie. Gonzalo Quiroga zamknął seta skutecznym atakiem (23:25).

Podrażnieni gospodarze w drugiej partii całkowicie zdominowali grę. Rozpoczęli od mocnego uderzenia (5:1, 8:2 – as serwisowy Rafaela Araujo), a i w dalszej części nie pozwolili dojść do głosu rywalom, którzy nieco ułatwiali zadanie gospodarzom, popełniając proste błędy. W końcówce seta różnica wynosiła już dziesięć oczek (18:8 – po punktowej zagrywce Artura Ratajczaka). MKS wygrał ostatecznie 25:14, a ostatni punkt zdobył Jan Klobucar.

W trzeciej odsłonie inicjatywa była po stronie podopiecznych Piotra Gruszki. Po początkowej przewadze gospodarzy (7:5), katowiczanie uzyskali przewagę dzięki dobrej zagrywce i błędom rywali (9:11). Skuteczna gra Karola Butryna pozwoliła ekipie GKS odskoczyć (10:14, 14:20); w końcówce utrzymywali przewagę, a zepsuta zagrywka Rafała Faryny ustaliła wynik na 21:25.

Seta numer cztery lepiej rozpoczęli goście (3:6, 6:9), jednak będzinianie szybko wyrównali (10:10), a w środkowej części seta zaczęli budować przewagę. Kluczowa dla losów tej partii była seria pięciu wygranych przez gospodarzy piłek (22:17). Katowiczanie nie byli już w stanie skutecznie odpowiedzieć. Araujo wywalczył piłkę setową (24:20), a skuteczny blok zakończył tę partię (25:21).

W tie-breaku oglądaliśmy zaciętą, choć niepozbawioną błędów walkę. Przy zmianie stron punkt przewagi mieli goście (7:8), później prowadzenie przechodziło z rąk do rąk, jednak ostatniej fazie seta błędy gospodarzy przesądziły o zwycięstwie GKS. Najpierw Araujo zmarnował zagrywkę, po chwili Marcin Waliński zaatakował w antenkę, a w ostatniej akcji zaatakował bez bloku w aut (12:15).

MVP: Karol Butryn – atakujący GKS zdobył 26 punktów (53% skuteczności), najwięcej w tym meczu. Poza nim najlepiej punktowali: Rafael Araujo (24), Marcin Waliński (16), Bartłomiej Grzechnik (14) – MKS; Emanuel Kohut (13), Paweł Pietraszko (11), Gonzalo Quiroga (11) – GKS. To był mecz najeżony błędami własnymi; nieco mniej popełnili ich gospodarze (29–34), ale mylili się w kluczowych momentach. W zagrywce (7–5) i blokiem (10–9) więcej punktów wywalczyli siatkarze MKS, w ataku ekipa GKS (55–57).

MKS Będzin – GKS Katowice 2:3 (23:25, 25:14, 21:25, 25:21, 12:15)

MKS: Rafael Araujo, Bartłomiej Grzechnik, Jan Klobucar, Artur Ratajczak, Jonah Seif, Marcin Waliński – Michał Potera (libero) oraz Rafał Faryna, Złatan Jordanow, Łukasz Kozub, Jakub Peszko, Szymon Gregorowicz (libero).

GKS: Karol Butryn, Emanuel Kohut, Marcin Komenda, Paweł Pietraszko, Gonzalo Quiroga, Rafał Sobański – Adrian Stańczak (libero) oraz Maciej Fijałek, Tomasz Kalembka, Serhij Kapelus, Bartosz Mariański, Kacper Stelmach, Dominik Witczak.

Pozostałe mecze 20. kolejki PlusLigi:

2018-02-07: Espadon Szczecin – ONICO Warszawa 1:3 (27:25, 22:25, 16:25, 23:25)
2018-02-07: Trefl Gdańsk – Jastrzębski Węgiel 3:2 (20:25, 18:25, 28:26, 25:19, 15:13)
2018-02-09: PGE Skra Bełchatów – Indykpol AZS Olsztyn 3:2 (18:25, 23:25, 25:12, 25:14, 18:16)
2018-02-10: BBTS Bielsko-Biała – Cerrad Czarni Radom 1:3 (22:25, 22:25, 26:24, 26:28)
2018-02-10: ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – Cuprum Lubin 3:0 (25:22, 25:23, 25:23)

2018-02-10: Aluron Virtu Warta Zawiercie – Asseco Resovia 0:3 (21:25, 19:25, 23:25)
2018-02-10: Dafi Społem Kielce – Łuczniczka Bydgoszcz 3:1 (22:25, 25:23, 25:20, 25:22)