Pjongczang 2018: Amerykanka dokonała niemożliwego i nie zdobyła złota!

Zimowe
Pjongczang 2018: Amerykanka dokonała niemożliwego i nie zdobyła złota!
fot. PAP

Po czwartym miejscu w Vancouver (2010) i nieobecności w Soczi, amerykańska łyżwiarka figurowa Mirai Nagasu dokonała historycznego wyczynu na igrzyskach olimpijskich w Pjongczangu, wykonując legendarnego potrójnego axla. Do tej pory na igrzyskach olimpijskich udało się to tylko dwóm zawodniczkom, figura zaś po raz pierwszy w historii została wykonana przez Amerykankę.

Olimpijska impreza nigdy nie była łaskawa dla 24-letniej amerykańskiej łyżwiarki figurowej, Mirai Nagasu. Podczas debiutu w Vancouver w 2010 roku zajęła pechowe czwarte miejsce, zaś do Soczi w ogóle nie pojechała, ustępując miejsca gorszej w krajowych zawodach Ashley Wagner.
 
Nagasu zacisnęła jednak zęby i trenowała dalej, a owoce swojej zawziętości zbiera w Pjongczangu. Już zeszły rok był dla niej fantastyczny: we wrześniu 2017 roku została trzecią Amerykanką w historii, która w zawodach wykonała legendarnego potrójnego axla. Wcześniej udało się to wyłącznie Tonyi Harding oraz Kimmie Meissner.
 
Nikt nie spodziewał się, że 24-latka zaprezentuje figurę także w Pjongczangu, gdzie podczas finału konkursu wykonała potrójnego axla jako pierwsza Amerykanka oraz trzecia łyżwiarka figurowa w historii igrzysk olimpijskich - po dwóch japońskich solistkach Midori Ito z Albertville (1992) i Mao Asadzie z Vancouver (2010). Nagasu jest córką imigrantów pochodzących z Kraju Kwitnącej Wiśni. Za swój solowy występ otrzymała notę 137,53. 

Na całość zmagań drużynowych składały się programy krótki i dowolny w wykonaniu zawodników startujących indywidualnie oraz par sportowych i tanecznych (po jednym reprezentancie każdego z 10 krajów). Złoty medal w rozgrywanym po raz drugi w historii igrzysk konkursie drużynowym w łyżwiarstwie figurowym zdobyła Kanada - jej zawodnicy triumfowali w czterech z ośmiu konkurencji, w tych trzech poniedziałkowych - programie dowolnym solistów, par sportowych i par tanecznych. Srebrny krążek wywalczyli Olimpijczycy z Rosji, a brązowy właśnie USA. Cztery lata temu w Soczi - w historycznej, pierwszej edycji zmagań w tej konkurencji - triumfowała Rosja, przed Kanadą i Stanami Zjednoczonymi. 

Wyniki konkursu:

 

1. Kanada - 73 pkt
solista: Patrick Chan
solistka: Kaetlyn Osmond (program krótki), Gabrielle Daleman (program dowolny)
para sportowa: Meagan Duhamel, Eric Radford
para taneczna: Tessa Virtue, Scott Moir
 
2. Olimpijczycy z Rosji - 66
solista: Michaił Koljada
solistki: Jewgenija Miedwiediewa (pr. krótki), Alina Sagitowa (pr. dowolny)
pary sportowe: Jewgenija Tarasowa, Władimir Morozow (pr. krótki), Natalia Zabijako, Aleksander Enbert (pr. dowolny)
para taneczna: Jekaterina Bobrowa, Dmitri Sołowiow
 
3. USA - 62
soliści: Nathan Chen (pr. krótki), Adam Rippon (pr. dowolny)
solistki: Bradie Tennel (pr. krótki), Mirai Nagasu (pr. dowolny)
para sportowa: Alexa Scimeca Knierim, Chris Knierim
para taneczna: Maia Shibutani, Alex Shibutani
ch, Polsat Sport

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze