Pjongczang 2018. Przyłapany na dopingu łyżwiarz: Jestem niewinny

Zimowe
Pjongczang 2018. Przyłapany na dopingu łyżwiarz: Jestem niewinny
fot. PAP/EPA

Reprezentant Japonii w short tracku Kei Saito jest pierwszym uczestnikiem igrzysk w Pjongczangu przyłapanym na stosowaniu dopingu - poinformował Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu (CAS). Zawodnik, który opuścił już wioskę olimpijską, utrzymuje, że jest niewinny.

Test przeprowadzony 4 lutego, w dniu przyjazdu Saito do Pjongczangu, przez niezależny organ kontrolny, kierowany przez byłą francuską minister sportu Valerie Fourneyron, wykazał w jego organizmie obecność acetalozamidu - diuretyku, który może maskować użycie innych zabronionych substancji.

 

Przebadano próbki A i B, obydwie analizy dały wynik pozytywny. CAS poinformował, że Saito "dobrowolnie zaakceptował karę tymczasowej dyskwalifikacji" i opuścił już wioskę olimpijską.

 

Zawodnik nie wystartował w sobotę na dystansie 1500 m, pierwszej konkurencji short tracku na igrzyskach. Miał być rezerwowym we wtorkowej rywalizacji sztafet na 5000 m.

 

W opublikowanym komunikacie zapowiedział, że będzie walczył o udowodnienie swojej niewinności. - Jestem ekstremalnie zaskoczony. Nigdy nie stosowałem środków dopingowych i nigdy nie zamierzałem czegokolwiek ukrywać. Nie stwierdzono u mnie żadnej zabronionej substancji podczas testu, jaki przeszedłem 29 stycznia (przed wyjazdem na igrzyska). Niesłuszne jest posądzanie mnie, że z premedytacją przyjąłem tę substancję. Jedyną możliwością jest to, że przypadkowo i nieświadomie włożyłem niedozwoloną substancję do ust - oświadczył.

 

21-letni łyżwiarz jest pierwszym Japończykiem, u którego wykryto doping podczas zimowych igrzysk olimpijskich. CAS zajmuje się na miejscu w Pjongczangu sprawami dopingowymi w trakcie igrzysk.

A.J., PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie