Pjongczang 2018: White najlepszy w kwalifikacjach halfpipe'a

Dwukrotny mistrz olimpijski 31-letni Amerykanin Shaun White był najlepszy we wtorkowych kwalifikacjach snowboardowej konkurencji halfpipe w igrzyskach w Pjongczangu. Polacy nie startowali.

Rywalizowało 29 zawodników, zaś awans do finału wywalczyło 12. Wszyscy mieli dwa przejazdy, a lepszy z nich był zaliczany. White, mistrz olimpijski z Turynu i Vancouver, zdobył 98,5 pkt i wyprzedził Australijczyka Scotta Jamesa 96,75 oraz Japończyka Ayumu Hirano 95,25.

Walka o medale w tej konkurencji odbędzie się w środę. Cztery lata temu na olimpiadzie w Soczi zwyciężył Szwajcar rosyjskiego pochodzenia Iouri Podladtchikov, przed Japończykami Hirano i Taku Hiraoką. White zajął czwarte miejsce.

W Pjongczangu nie startuje Podladtchikov, który miał poważny wypadek podczas zawodów X Games w amerykańskim Aspen pod koniec stycznia. Z kolei Hiraoka był 13. w kwalifikacjach.

Zawodnicy, którzy awansowali do finału snowboardowej konkurencji halfpipe: 1. Shaun White (USA) 2. Scott James (Australia) 3. Ayumu Hirano (Japonia) 4. Ben Ferguson (USA) 5. Raibu Katayama (Japonia) 6. Jan Scherrer (Szwajcaria) 7. Chase Josey (USA) 8. Jake Pates (USA) 9. Patrick Burgener (Szwajcaria) 10. Yuto Totsuka (Japonia) 11. Peetu Piiroinen (Finlandia) 12. Kent Callister (Australia)