Łódź chce być gospodarzem Europejskich Igrzysk Uniwersyteckich w 2022 r.

Inne
Łódź chce być gospodarzem Europejskich Igrzysk Uniwersyteckich w 2022 r.
fot. PAP

Łódź wspólnie z Politechniką Łódzką ubiegają się o organizację Europejskich Igrzysk Uniwersyteckich w 2022 roku, w których może rywalizować ponad 5 tysięcy młodych sportowców. Miasto wizytowali już delegaci federacji, a decyzja o wyborze gospodarza zapadnie w kwietniu.

Europejskie Igrzyska Uniwersyteckie (European Universities Games) to organizowana co dwa lata w różnych miastach Starego Kontynentu największa impreza sportu akademickiego w Europie. O medale w najpopularniejszych dyscyplinach walczy kilka tysięcy żaków z kilkuset uczelni i kilkudziesięciu krajów. W tym roku zawody odbędą się w portugalskiej Coimbrze, za dwa lata ich gospodarzem będzie stolica Serbii Belgrad, a o organizację imprezy w 2022 roku aplikuje Łódź.

- Dziękuję panu rektorowi Politechniki Łódzkiej za inicjatywę. Kochamy oglądać igrzyska, ale lubimy też w nich uczestniczyć. Liczę więc na to, że nasza oferta zostanie pozytywnie rozpatrzona i niedługo będziemy mogli cieszyć się olbrzymią rzeszą młodych sportowców – studentów z uniwersytetów z całej Europy, którzy pokażą w Łodzi, że sport akademicki wraca do łask – powiedziała podczas czwartkowej konferencji prasowej prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.

Tego dnia wizytę w mieście zakończyła delegacja Europejskiej Federacji Sportu Studenckiego (European University Sport Association - EUSA), która sprawdzała potencjał Łodzi pod względem obiektów sportowych i możliwości zakwaterowania kilku tysięcy uczestników igrzysk.

Jej prezydent Adam Roczek ocenił, że "pod względem infrastrukturalnym i logistycznym nie ma żadnych wątpliwości, że igrzyska mogły odbyć się w Łodzi choćby w przyszłym roku". Zaznaczył jednak, że przy wyborze gospodarza równie ważna jest idea i przesłanie igrzysk zaproponowane przez przyszłego organizatora.

Poinformował jednocześnie, że kontrkandydatem Łodzi jest wspólna propozycja węgierskiego Debreczyna i Miszkolca. Wybór miejsca imprezy w 2022 roku odbędzie się w kwietniu podczas zgromadzenia generalnego EUSA w Madrycie.

Rektor PŁ prof. Sławomir Wiak wskazał, że ideą ubiegania się o organizację igrzysk jest "zmiana mentalności młodego pokolenia". - Musi być synergia rozwoju umysłowego z rozwojem fizycznym. Takim przykładem są chociażby uniwersytety amerykańskie i w tym kierunku zmierzamy – wyjaśnił. Dodał, że inicjatorem starań jest politechnika i AZS PŁ, ale liczy, że będzie to przedsięwzięcie całej Łodzi Akademickiej.

Poinformował, że oprócz poparcia władz miasta i województwa, starania o igrzyska wspierane są również przez ministerstwa: nauki i szkolnictwa wyższego, kultury i dziedzictwa Narodowego oraz sportu i turystyki. Jak zaznaczył organizacja takiego wydarzenia będzie ogromnym wyzwaniem m.in. ze względu na liczbę ponad 5 tys. startujących sportowców z czterystu uniwersytetów.

Arenami zawodów mają być obiekty łódzkich uczelni – m.in. Zatoka Sportu PŁ z jedynym w województwie krytym basenem o wymiarach olimpijskich, czy lekkoatletyczny stadion AZS Łódź oraz miejskie – m.in. hala Atlas Arena, nowe stadiony ŁKS i Widzewa.

W programie Europejskich Igrzysk Uniwersyteckich jest co najmniej 13 obowiązkowych dyscyplin z Akademickich Mistrzostw Europy, m.in.: piłka nożna, koszykówka, siatkówka, piłka ręczna, badminton, tenis i tenis stołowy. Rywalizację można jednak rozbudować o kolejne konkurencje, dochodząc nawet do 20 rozgrywanych w formule kobiet i mężczyzn. W odróżnieniu do Uniwersjady sportowcy startują pod afiliacją swoich uczelni, a nie państw.

Pierwsze Europejskie Igrzyska Studenckie odbyły się w 2012 roku w hiszpańskiej Cordobie, drugie w 2014 roku w holenderskim Rotterdamie, a trzecie w roku 2016 w Zagrzebiu i Rijece w Chorwacji.

CM, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze