Inne

Pjongczang 2018: Trzeci złoty medal Cologny...

Taufatofua po raz pierwszy zwrócił na siebie uwagę podczas ceremonii otwarcia IO 2016, kiedy pojawił się półnagi z flagą Tonga. Efekt? Ogromna popularność! Doszło nawet do tego, że otrzymał setki ofert matrymonialnych.

 

Teraz spełnił kolejne marzenie i wystartował w Pjongczangu w biegu narciarskim na 15 kilometrów. Droga do tego prowadziła m.in. przez Polanę Jakuszycką, gdzie rywalizował w... mistrzostwach Polski. Na IO zajął 114. miejsce, tracąc do zwycięzcy ponad 22 minuty. Mimo tego, zdołał wyprzedzić dwóch rywali - Kolumbijczyka i Meksykanina.

 

- Na każdych igrzyskach olimpijskich jest kilku takich zawodników, o których można powiedzieć, że są tam rzeczywiście po to, by kultywować ideę Pierre’a de Coubertin. Pamiętam w Sydney tego pływaka z Afryki. Od połowy dystansu wzdłuż basenu szedł ratownik z kołem ratunkowym. Co ciekawe, później podpisał dość intratny kontrakt z firmą produkującą sprzęt do pływania. Jak sam mówił, przygotowywał się na basenie w hotelu, który miał piętnaście metrów. To był jedyny basen. Jak zobaczył "pięćdziesiątkę", to się przeraził - przyznał mistrz olimpijski w rzucie młotem z Sydney Szymon Ziółkowski.

 

W przeszłości zimowe igrzyska olimpijskie również miały takich bohaterów. Między innymi brytyjskiego skoczka narciarskiego Eddie'ego Edwardsa oraz jamajskich bobsleistów.

 

- To pokazuje, jaką siłą jest sport. A igrzyska olimpijskie to jest najpiękniejsza i najważniejsza impreza na świecie. To jest festiwal sportu. Być olimpijczykiem to coś wyjątkowego - zauważył wicemistrz olimpijski w zapasach w stylu klasycznym z Moskwy Andrzej Supron.

 

Od 9 do 25 lutego w ramach „otwartego okna” wszyscy abonenci Cyfrowego Polsatu będą mieli nieograniczony dostęp do 3 uruchomionych specjalnie na czas Zimowych Igrzysk Olimpijskich kanałów: Eurosport 3, Eurosport 4 i Eurosport 5, gdzie będzie można oglądać relacje z igrzysk w jakości HD i bez reklam.

 

Kanały dostępne będą na dekoderach Cyfrowego Polsatu pod numerami 222, 223, 224.

 

Dodatkowo zapewnimy polską oprawę komentatorską wydarzenia na tych kanałach, realizowaną przez dziennikarzy i ekspertów Polsatu Sport.