Pjongczang 2018: Złoto i srebro dla Szwajcarek w narciarstwie dowolnym

Szwajcarka Sarah Hoefflin wywalczyła złoty medal igrzysk w Pjongczangu w konkurencji slopestyle w narciarstwie dowolnym. Wyprzedziła rodaczkę Mathilde Gremaud i Brytyjkę Isabel Atkin. Polki nie startowały.

27-letnia Hoefflin uzyskała 91,20 pkt, a ledwie 18-letnia Mathilde Gremaud - 88,00. Trzecie miejsce zajęła brązowa medalistka ubiegłorocznych mistrzostw świata 19-letnia Atkin - 84,60.

W decydujących, 12-osobowych zmaganiach zabrakło mistrzyni globu w slopestyle'u Francuzki Tess Ledeux. 16-letnia zawodniczka miała upadek w drugiej rundzie eliminacji, a nota uzyskana w pierwszej nie wystarczyła, by mogła awansować do finału (15. lokata). Najlepsza w kwalifikacjach była wicemistrzyni świata Szwedka Emma Dahlstroem, ale w finale spisała się znacznie słabiej i ostatecznie zajęła 11. miejsce.

Cztery lata temu na olimpiadzie w Soczi w slopestyle'u zwyciężyła kanadyjka Dara Howell, przed Amerykanką Devin Logan i inną kanadyjską narciarką Kim Lamarre. W Pjongczangu Logan uplasowała się dopiero na dziesiątej pozycji, zaś Howell i Lamarre zostały sklasyfikowane na 21. i 22. miejscu (na 23 startujące).

W sobotnim finale tylko w dziewięciu z 36 przejazdów zawodniczki otrzymały powyżej 70 punktów, co jest zazwyczaj punktem odniesienia dla stosunkowo czystej próby.