PlusLiga: ONICO ograło ZAKSĘ! Dreszczowiec na Torwarze

W rozegranym awansem spotkaniu 23.kolejki PlusLigi siatkarze ONICO Warszawa wygrali z ZAKSĄ Kędzierzyn-Koźle 3:2. Podopieczni Stephane Antigi, mimo kadrowych kłopotów, zdołali pokonać po emocjonującym starciu lidera tabeli. Kędzierzynianie ponieśli drugą porażkę w tym sezonie.

Na Torwarze największa rewelacja obecnego sezonu zmierzyła się z ekipą mistrza Polski i liderem tabeli. W ONICO problemy zdrowotne wyeliminowały z gry przyjmującego Bartosza Kwolka, środkowego Jana Nowakowskiego oraz atakującego Sharone Vernona-Evansa. W tej sytuacji ciężko było liczyć na przedłużenie serii dwunastu zwycięskich ligowych meczów. ZAKSA w obecnym sezonie przegrała tylko raz – 1:3 z Asseco Resovią; wygrała natomiast pozostałe dwadzieścia meczów i – wobec kłopotów w szeregach ONICO – była faworytem meczu 23. kolejki.

Podopieczni trenera Stephane Antigi nie zamierzali jednak składać broni. W pierwszym secie, po wyrównanym początku, uzyskali przewagę w środkowej części seta. Po asie serwisowym Antoine Brizarda było 15:11, a skuteczna gra Nikoli Gorgieva w ataku pozwoliła powiększyć dystans (19:14). Niedokładne przyjęcie w ekipie kędzierzynian przekładało się na kłopoty w ataku, co bezlitośnie  wykorzystywali siatkarze ze stolicy. W końcówce goście zdołali co prawda zbliżyć się na dwa oczka (23:21), jednak skuteczny blok dał ONICO piłkę setową, a efektowny atak Andrzeja Wrony w kolejnej akcji zakończył seta (25:21).

W drugiej odsłonie obraz gry był podobny: dobrze zorganizowana gra ONICO, skuteczna gra zagrywką i problemy kędzierzynian na przyjęciu. Ekipa Antigi znów odskoczyła rywalom w środkowej części (16:12). W końcówce obie ekipy popełniały sporo prostych błędów, szczególnie w polu zagrywki, gdy Guillaume Samica skutecznym atakiem wywalczył piłkę setową przy stanie 24:21 wydawało się, że gospodarze są o krok od zwycięstwa. Kędzierzynianie zdołali jednak doprowadzić do rywalizacji na przewagi, dzięki dobrym serwisom Mateusza Bieńka. Wojnę nerwów wygrała jednak ekipa ze stolicy, kończąc tę część meczu skutecznym blokiem (27:25).

Dłuższa przerwa wpłynęła ożywczo na ekipę gości. Kędzierzynianie szybko wypracowali sobie przewagę (4:8). Przede wszystkim poprawili przyjęcie, ale również dobrze grali blokiem (8:13) i zaskakiwali rywali zagrywką (10:16, 13:20). Przy dużej różnicy w końcówce nie było wielkich emocji. Skuteczne ataki Łukasza Wiśniewskiego i Bieńka dały ZAKSIE decydujące punkty (20:25).

Set numer cztery również przebiegał po myśli przyjezdnych. Skuteczna gra Wiśniewskiego, Bieńka i Maurice Torresa pozwoliła kędzierzynianom uzyskać przewagę już na początku seta (5:8). Środkowa część tej partii to gra punkt za punkt, przy utrzymującej się przewadze ZAKSY. W końcówce inicjatywa znów należała do mistrzów Polski (14:20), którzy zakończyli seta po skutecznym ataku Wiśniewskiego (21:25) i doprowadzili do tie-breaka. W nim znów jednak przeważali gospodarze. Przy zmianie stron mieli dwa oczka zaliczki (8:6), a po niej dominowali na parkiecie, pogrążając coraz bardziej zagubionych gości. Po ataku Wojciecha Włodarczyka gospodarze mieli piłkę meczową przy stanie 14:8. Dwa asy serwisowe Wiśniewskiego przedłużyły nadzieje gości (14:11), jednak kolejny serwis środkowego ZAKSY ugrzązł w siatce, ustalając wynik tie-breaka na 15:11 i zakończył to emocjonujące starcie.

MVP: Nikola Gorgiev – macedoński atakujący ONICO był najlepiej punktującym graczem meczu (24). Poza nim najlepiej punktowali Wojciech Włodarczyk (15), Andrzej Wrona (13), Guillaume Samica (10) – ONICO; Maurice Torres (20), Łukasz Wiśniewski (15), Mateusz Bieniek (12), Rafał Buszek (11) – ZAKSA. Gospodarze zdecydowanie gorzej punktowali zagrywką (1–6), lepiej w ataku (62–59) oraz blokiem (11–10), popełnili też mniej błędów od rywali (32–34).

ONICO Warszawa – ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 3:2 (25:21, 27:25, 20:25, 21:25, 15:11)

ONICO: Antoine Brizard, Nikola Gorgiev, Jakub Kowalczyk, Guillaume Samica, Wojciech Włodarczyk, Andrzej Wrona – Damian Wojtaszek (libero) oraz Jan Firlej, Jędrzej Gruszczyński, Sebastian Warda.

ZAKSA: Mateusz Bieniek, Rafał Buszek, Rafał Szymura, Benjamin Toniutti, Maurice Torres, Łukasz Wiśniewski – Paweł Zatorski (libero) oraz Sławomir Jungiewicz, Marco Falaschi, Kamil Semeniuk, Krzysztof Rejno.