Pjongczang 2018: Triumf szwedzkich biathlonistów w sztafecie

Zimowe
Pjongczang 2018: Triumf szwedzkich biathlonistów w sztafecie
fot. PAP

Szwedzcy biathloniści zdobyli złoty medal w olimpijskiej rywalizacji sztafet 4x7,5 km w Pjongczangu. Srebro wywalczyli Norwegowie, a brąz Niemcy. Polacy nie startowali.

W składzie triumfatorów wystąpili: Peppe Femling, Jesper Nelin, Sebastian Samuelsson i Fredrik Lindstroem. Drużyna "Trzech Koron" wyprzedziła Norwegów o 55,5 s, a Niemców o 2.07,1.

Emocjonującą walkę o złoto stoczyli Lindstroem i biegnący na ostatniej zmianie u Norwegów Emil Hegle Svendsen. Więcej zimnej krwi zachował Szwed, podczas gdy drugi z zawodników w końcówce zarobił rundę karną - jedyną, jaką tego dnia mieli srebrni medaliści. Prowadzenie Svendsen stracił jednak po pierwszej swojej wizycie na strzelnicy, gdy co prawda tak jak i Lindstroem był bezbłędny, ale rywal szybciej się uporał z zadaniem.

"Nigdy wcześniej nie byłem w takiej sytuacji, bym strzelał na wagę złotego medalu, więc to była dla mnie nowa sytuacja. Pojawiły się nerwy po tym jak się pomyliłem podczas drugiego strzelania, ale potem Emil pomylił się dwa razy. Nie wiedziałem wówczas, jak to wszystko się dalej potoczy, ale kolejne pięć moich strzałów było celnych i to okazało się decydujące. To świetnie, że osiągnęliśmy sukces jako drużyna. Sprawiliśmy małą sensację" - podsumował szczęśliwy Lindstroem.

Dotychczas męska sztafeta biathlonowa ze Szwecji mogła pochwalić się dwoma brązowymi krążkami olimpijskimi - z 1968 i 1992 roku. W Pjongczangu w czwartek srebro w tej konkurencji zdobyła zaś kobieca ekipa z tego kraju.

"To najlepsze moje dokonanie jako szkoleniowca" - zaznaczył Wolfgang Pichler, trener obu reprezentacji tego kraju.

Po pierwszej zmianie szanse Francuzów na medal znacząco spadły. Otwierający rywalizację w barwach tej drużyny Simon Desthieux miał aż dwie rundy karne i po jego występie "Trójkolorowi" byli na 15. pozycji. Kolejni zawodnicy poprawiali pozycję zajmowaną przez ich drużynę, ale wystarczyło to na piątą lokatę. Na trzeciej zmianie biegł Martin Fourcade, który wcześniej wywalczył w Pjongczangu trzy złote medale (bieg na dochodzenie na 12,5 km, bieg ze startu wspólnego na 15 km i sztafeta mieszana 2x6 + 2x7,5 km).

Przez pewien czas stawce przewodzili Niemcy, w czym zasługa rozpoczynającego występ tego zespołu Erika Lessera. Benedikt Doll utrzymał pozycję lidera do drugiej wizyty na strzelnicy, podczas której zaliczył dwie rundy karne. Mistrz olimpijski w sprincie Arnd Peiffer wyprowadził swoją reprezentację na trzecie miejsce.

Wiele ekip swoich liderów wystawiło na trzeciej zmianie. Wówczas m.in. zaprezentowali się m.in. wspomniani Peiffer, Fourcade, a u Norwegów triumfator biegu indywidualnego na 20 km Johannes Thingnes Boe.

Piątkowe zmagania toczyły się w trudnych warunkach - zawodnicy zmagali się z dość mocnym wiatrem.

Męska sztafeta była ostatnią biathlonową konkurencją podczas igrzysk w Pjongczangu.

 

Wyniki biathlonowej sztafety 4x7,5 km mężczyzn:

 

1. Szwecja 1:15.16,50 (0 karnych rund + 7 doładowań) (Peppe Femling, Jesper Nelin, Sebastian Samuelsson, Fredrik Lindstroem)

2. Norwegia strata 55,50 s (1+12) (Lars Helge Birkeland, Tarjei Boe, Johannes Thingnes Boe, Emil Hegle Svendsen)

3. Niemcy 2.07,11 (3+10) (Erik Lesser, Benedikt Doll, Arnd Peiffer, Simon Schempp)

4. Austria 2.52,50 (2+11) (Tobias Eberhard, Simon Eder, Julian Eberhard, Dominik Landertinger)

5. Francja 3.26,60 (3+12) (Simon Desthieux, Emilien Jacquelin, Martin Fourcade, Antonin Guigonnat)

6. USA 3.50,20 (2+14) (Lowell Bailey, Sean Doherty, Tim Burke, Leif Nordgren)

7. Czechy 4.07,10 (2+13) (Ondrej Moravec, Michal Slesingr, Jaroslav Soukup, Michal Krcmar)

8. Białoruś 4.49,5 (3+12) (Smolski, Roman Jaliotnau, Sergiej Boczarnikow, Uładzimir Czapielin)

9. Ukraina 5.00,8 (2+9) (Artem Pryma, Serhij Semenow, Wołodymir Siemakow, Dmytro Pidruczny)

10. Słowenia 5.00,8 (1+10) (Miha Dovzan, Klemen Bauer, Mitja Drinovec, Lenart Oblak)

en, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie