Puchar Davisa: Elita zagra w systemie turniejowym?

Tenis
Puchar Davisa: Elita zagra w systemie turniejowym?
fot. Maciej Kulczyński / PAP

Rada Dyrektorów Międzynarodowej Federacji Tenisowej (ITF) przyjęła jednogłośnie propozycję stworzenia dorocznego turnieju World Cup of Tennis Finals, który wyłoniłby triumfatora Pucharu Davisa. Projekt musi jeszcze zostać zaakceptowany przez zarząd organizacji.

Obecnie rywalizacja w Grupie Światowej, czyli na najwyższym szczeblu rozgrywek Pucharu Davisa, toczy się z udziałem 16 drużyn systemem pucharowym. Nowy pomysł ITF zakłada, że w World Cup of Tennis Finals rywalizować będzie 18 ekip, a tygodniowy turniej odbywać się będzie w atrakcyjnym i dużym mieście co roku w listopadzie. W tym miesiącu dotychczas zawsze odbywał się finał elity z udziałem dwóch najlepszych zespołów.

Nowy format zakłada wprowadzenie fazy grupowej i pucharowej od ćwierćfinału. Każdy mecz składać się ma z dwóch spotkań singlowych i debla, a każdy z tych pojedynków toczyć się będzie do dwóch wygranych setów. Obecnie każdy mecz w Grupie Światowej składa się z czterech spotkań w grze pojedynczej i debla, a do rozstrzygnięcia każdego trzeba trzech wygranych partii. Skrócony model pojedynku obowiązuje na niższych szczeblach rozgrywek.

W World Cup of Tennis Finals wzięłoby udział automatycznie 16 drużyn z Grupy Światowej, do których dołączyłyby dwa wybrane dodatkowo zespoły. Podczas tygodniowej imprezy odbyłyby się także baraże o awans do elity w systemie play off.

Głosowanie w sprawie tego projektu ma się odbyć na dorocznym posiedzeniu ITF, które zaplanowano w sierpniu w Orlando. By pomysł wszedł w życie, musi uzyskać dwie trzecie głosów. Jeśli tak się stanie, to pierwsza edycja turnieju mogłaby się odbyć już w 2019 roku.

Szef ITF David Haggerty zaznaczył, że rywalizacja w formie World Cup of Tennis Finals ma zachęcić do udziału w rozgrywkach największe gwiazdy tenisa. Partnerem projektu jest firma Kosmos, której założycielem i prezesem jest znany hiszpański piłkarz Gerard Pique. Przedsiębiorstwo obrońcy Barcelony ma zapewnić środki na zwiększenie nagród finansowych dla zawodników oraz krajowych federacji biorących udział w rozgrywkach oraz przeznaczyć pieniądze na projekty poświęcone rozwojowi tenisa.

CM, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie