Oficjalnie VAR w Primera Division od przyszłego sezonu

Piłka nożna
Oficjalnie VAR w Primera Division od przyszłego sezonu
fot. PAP

Kolejny kraj podąża z duchem czasu i wprowadza w swoich rodzimych rozgrywkach system wideoweryfikacji, czyli VAR. Włodarze La Liga oraz RFEF (Real Federacion Espanola de Futbol) ogłosiły, że od sezonu 2018/2019 sędziowie będą mogli korzystać z powtórek telewizyjnych.

Brakuje jeszcze potwierdzenia tej decyzji przez IFAB (International Football Association Board), ale to tylko czysta formalność. Hiszpania będzie zatem kolejnym krajem, w którym rozgrywki ligowe będą zaopatrzone w Video Assistant Referee.

Od 2 marca tego roku hiszpańscy arbitrzy będą pracować z VAR-em w systemie „offline”, aby móc zapoznać się z jego użytkowaniem. Ponadto przejdą szkolenie związane z jego protokołem oraz będą poddani symulacjom.

Prezydent FIFA, Gianni Infantino został nagrodzony w Barcelonie na kongresie Web Sport za wprowadzenie VAR-u do światowego futbolu. Włoch przyznał, że w 99% system ten jest nieomylny, argumentując zapotrzebowanie na wideoweryfikację słowami: - To niemożliwe, żeby wszyscy widzieli błąd, tylko nie sędzia.

Na zarzuty, że VAR wprowadza wiele zamieszania oraz przedłuża czas gry, Infantino odpowiada, że zostały poczynione duże kroki, aby to zmienić i zminimalizować analizę wideo do niecałej minuty.

VAR swoje zastosowanie znajduje już w takich ligach jak włoska, portugalska, a także polska. W Anglii system jest używany w pucharach krajowych, natomiast w pucharach europejskich na pewno nie zostanie jeszcze wprowadzony w kolejnym sezonie.

KN, Polsat Sport

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze