Brakuje jeszcze potwierdzenia tej decyzji przez IFAB (International Football Association Board), ale to tylko czysta formalność. Hiszpania będzie zatem kolejnym krajem, w którym rozgrywki ligowe będą zaopatrzone w Video Assistant Referee.

Od 2 marca tego roku hiszpańscy arbitrzy będą pracować z VAR-em w systemie „offline”, aby móc zapoznać się z jego użytkowaniem. Ponadto przejdą szkolenie związane z jego protokołem oraz będą poddani symulacjom.

Prezydent FIFA, Gianni Infantino został nagrodzony w Barcelonie na kongresie Web Sport za wprowadzenie VAR-u do światowego futbolu. Włoch przyznał, że w 99% system ten jest nieomylny, argumentując zapotrzebowanie na wideoweryfikację słowami: - To niemożliwe, żeby wszyscy widzieli błąd, tylko nie sędzia.

Na zarzuty, że VAR wprowadza wiele zamieszania oraz przedłuża czas gry, Infantino odpowiada, że zostały poczynione duże kroki, aby to zmienić i zminimalizować analizę wideo do niecałej minuty.

VAR swoje zastosowanie znajduje już w takich ligach jak włoska, portugalska, a także polska. W Anglii system jest używany w pucharach krajowych, natomiast w pucharach europejskich na pewno nie zostanie jeszcze wprowadzony w kolejnym sezonie.