PŚ w judo: Zwycięstwa Pieńkowskiej i Podolak w Warszawie

Sporty walki

Karolina Pieńkowska (52 kg) i Arleta Podolak (57 kg) zwyciężyły w Pucharze Świata w judo w Warszawie. Drugie miejsca zajęły Anna Borowska (57 kg) i Agata Zacheja (63 kg), a trzecie - Karolina Tałach (63 kg). Polki prowadzą w klasyfikacji drużynowej po pierwszym dniu zawodów.

W walkach finałowych Pieńkowska (AZS UW Warszawa) wygrała z rywalką z Mongolii Khorloodoi Bishrelt, a Podolak (Gwardia Warszawa) pokonała Borowską (Kejza Team Rybnik).

To już trzeci tegoroczny finał Pieńkowskiej, która wcześniej była druga w Grand Slamie w Duesseldorfie i PŚ w Lizbonie. W sobotę w Arenie Ursynów dwie z trzech walk wygrała w dogrywkach. W potyczce z Azjatką też zanosiło się na rozstrzygnięcie w dodatkowym czasie.

„Już byłam bardzo zmęczona i nie wiem, czy dałabym radę walczyć w kolejnej dogrywce. Na szczęście udało mi się rzucić rywalkę na tomoe-nage” – stwierdziła Pieńkowska.

Druga ze stołecznych zawodniczek Podolak z kolei obroniła tytuł sprzed dwóch lat. „Zapomniałam już o kontuzji kolana, jestem zdrowa i dobrze przygotowana. Znów potwierdziłam, że forma wraca” – dodała Podolak, która zapowiedziała walkę o zdobycie kwalifikacji na kwietniowe mistrzostwa Europy w Izraelu.

Natomiast Zacheja (Gwardia Warszawa), wcześniej znana pod panieńskim nazwiskiem Cal, przegrała z Izraelką Inbal Shemesh.

„Po zdobyciu w poprzednim roku brązowego medalu mistrzostw kraju, postawiłam sobie kolejny cel. Był nim start w pierwszych zawodach międzynarodowych. Dziś zadebiutowałam i od razu jestem na podium” – powiedziała Zacheja.

Na trzeciej pozycji uplasowała się Tałach (Wybrzeże Gdańsk), po zwycięstwie w decydującym pojedynku nad Belgijką Sandrine Billiet.

Na piątych lokatach turniej zakończyły Julia Kowalczyk (57 kg, Polonia Rybnik) i Angelika Szymańska (63 kg, Olimpijczyk Włocławek). W walkach, których stawką był najniższy stopień podium, uległy odpowiednio Turczynce Tugbie Zehir i Austriaczce Tinie Zeltner.

Wynik podopiecznych trenera reprezentacji Mariana Tałaja mógł być jeszcze lepszy, ale nie startowały m.in. Agata Perenc (52 kg) i brązowa medalistka ubiegłorocznych mistrzostw świata Agata Ozdoba-Błach (63 kg).

W wadze 48 kg wygrała Gerelmaa Erdenetsogt z Mongolii.

W niedzielę odbędzie się rywalizacja w kategoriach 70, 78 i +78 kg. Po długiej przerwie w zawodach międzynarodowych wystąpi Daria Pogorzelec (Wybrzeże Gdańsk), która zmieniła wagę z 78 na 70 kg.