Listkiewicz: Karny dla Legii był prawidłowy

Piłka nożna
Listkiewicz: Karny dla Legii był prawidłowy
fot. PAP

Sporo kontrowersji towarzyszyło decydującej akcji meczu Legii z Lechem, po której Szymon Marciniak podyktował rzut karny dla gospodarzy. Sporną sytuację ocenił były sędzia międzynarodowy Michał Listkiewicz. - Karny prawidłowy. To było drastyczne powiększenie powierzchni ciała. Może Kostewycz zrobił to nieświadomie, ale ręka była wyraźnie wysunięta - powiedział Listkiewicz.

Sporna sytuacja miała miejsce w 84. minucie spotkania przy wyniku 1:1. Wtedy to piłka odbita przez jednego z legionistów zmierzała w kierunku Krzysztofa Mączyńskiego, za plecami którego pojawił się Wołodymyr Kostewycz. Ukrainiec delikatnie "wskoczył" na plecy rywalowi, a gdy piłka opadała będąc na wysokości głowy Mączyńskiego, odbiła się od ręki Kostewycza.

Zagranie było ledwo widoczne gołym okiem, ale sędzia Szymon Marciniak po chwili zastanowienia zagwizdał i wskazał na jedenasty metr. Protesty Lechitów trwały kilkadziesiąt sekund, ale nie przyniosły skutku. Zdaniem Michała Listkiewicza sędzia podjął dobrą decyzję. - Karny prawidłowy. To było drastyczne powiększenie powierzchni ciała. Może Kostewycz zrobił to nieświadomie, ale ręka była wyraźnie wysunięta. Może to nieuwaga zawodnika, może pech, ale na pewno przekroczył on przepisy - powiedział Listkiewicz w rozmowie z Adamem Sławińskim.

Na temat podyktowanego karnego wypowiedział się także sam Marciniak. - Nienaturalnie ułożona ręka. To było lekkomyślne zachowanie piłkarza Lecha - powiedział arbiter w jednej ze stacji telewizyjnych godzinę po meczu.

To, że arbiter niedzielnego hitu przy Łazienkowskiej 3 może spać spokojnie, potwierdził również Listkiewicz, który był sędzią liniowym podczas finału MŚ 1990. - Marciniak bez problemu się z tego wybroni. To, że Kostewycz nie widział piłki nie ma znaczenia. Gdyby nie dotknął piłki ręką to zawodnik Legii mógłby tę piłkę do kogoś dograć. VAR musiał potwierdzić tę decyzję i dlatego Marciniak nie prosił o konsultację - stwierdził były prezes PZPN.

 

Podyktowany przez Marciniaka rzut karny wykorzystał w 86. minucie Michał Kucharczyk i dał Legii zwycięstwo 2:1. Dzięki temu triumfowi Wojskowi mają 48 punktów - tyle samo, co Jagiellonia, która swój mecz w ramach 26. kolejki rozegra w poniedziałek.

SA, psl, Polsat Sport

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze