PŚ w biathlonie: W Kontiolahti wznowienie walki o punkty

Zimowe
PŚ w biathlonie: W Kontiolahti wznowienie walki o punkty
fot. PAP

Od 8 do 11 marca w Kontiolahti biathloniści powalczą o punkty Pucharu Świata po raz pierwszy od zakończenia igrzysk olimpijskich w Pjongczangu. Różnice między zawodnikami w czołówce są niewielkie i raczej nie padną jeszcze żadne rozstrzygnięcia.

Polskę reprezentować będzie siedmioosobowa ekipa: Magdalena Gwizdoń (BLKS Żywiec), Monika Hojnisz (AZS AWF Katowice), Kinga Mitoraj (BKS WP Kościelisko), Weronika Nowakowska (AZS AWF Katowice), Grzegorz Guzik (BLKS Żywiec), Andrzej Nędza-Kubiniec (BKS WP Kościelisko) oraz Marcin Szwajnos (BKS WP Kościelisko), dla którego będzie to debiut w zawodach tej rangi.

 

Po zmaganiach w Finlandii biathlonistów czekają jeszcze zawody w Oslo-Holmenkollen (15-18 marca) oraz w Tiumeni (22-25 marca). Tyle że te ostatnie mogą odbyć się bez udziału światowej czołówki - mają zostać zbojkotowane przez niektóre reprezentacje ze względu na aferę dopingową w Rosji. Kanada, USA i Czechy już ogłosiły, że planują wyrazić swój protest w ten sposób.

 

Zmagania w Finlandii rozpoczną się od sprintu na 10 km mężczyzn w czwartek. Dzień później na dystansie 7,5 km powalczą kobiety. W sobotę odbędą się rywalizacje w supermikście oraz w sztafecie mieszanej, a w niedzielę - biegi ze startu wspólnego.

 

W klasyfikacji generalnej po 15 z 22 zawodów prowadzą Finka Kaisa Makarainen oraz Francuz Martin Fourcade, który walczy o siódmą z rzędu Kryształową Kulę. W rywalizacji o końcowy triumf liczą się tak naprawdę jeszcze tylko cztery biathlonistki i dwóch biathlonistów.

 

Makarainen ma 592 pkt i wyprzedza reprezentantkę Słowacji Anastasiyę Kuzminę - 577, Włoszkę Dorotheę Wierer - 525 oraz Niemkę Laurę Dahlmeier - 490. Z kolei jedynym zawodnikiem, który może wyprzedzić jeszcze Fourcade'a (834 pkt), jest Norweg Johannes Thingnes Boe - 780.

 

Dodatkową atrakcją dla kibiców będzie występ słynnego norweskiego biathlonisty Ole Einara Bjoerndalena, którego zabrakło w igrzyskach w Pjongczangu. Ośmiokrotny złoty medalista olimpijski w czwartkowym sprincie zastąpi chorego Emila Hegle Svendsena. To, czy weźmie udział w innych konkurencjach, zależeć będzie m.in. od stanu zdrowia Svendsena.

 

20-krotny mistrz świata nie startował w PŚ już w styczniowych zawodach we włoskiej Anterselvie, które były próbą generalną przed olimpiadą. Nie wiadomo, czy najbardziej utytułowany biathlonista w historii będzie kontynuował karierę w następnym sezonie.

 

Program zawodów PŚ w Kontiolahti:
 
 czwartek, 8 marca
 sprint na 10 km mężczyzn          (godz. 17.45)
 
 piątek, 9 marca
 sprint na 7,5 km kobiet          (17.45)
 
 sobota, 10 marca
 supermikst                 (13.40)
 sztafeta mieszana 2x6 + 2x7,5 km      (16.45)
 
 niedziela, 11 marca
 bieg ze startu wspólnego na 15 km mężczyzn (13.30)
 bieg ze startu wspólnego na 12,5 km kobiet (16.10)
 
kl, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie