Jest nadzieja dla Komorowskiego? "Może wrócić do sportu"

Piłka nożna

Jeśli w przypadku Marcina Komorowskiego zostały wykorzystane wszystkie tradyjne możliwości, istnieje metoda, która daje nadzieję i szansę - mówi doktor Andrzej Pyda ze sztabu medycznego Lecha Poznań. Komorowski bowiem od kilkudziesięciu miesięcy zmaga się z urazem ścięgna Achillesa i ostatnio oficjalnie zakończył karierę.

Ścięgna Achillesa u sportowców to złożony problem. Podczas dużych obciążeń włókna Achillesa uszkadzają się.  W wielu przypadkach zawodnicy musieli przez to zakończyć karierę.

Jeśli konwencjonalne leczenie nie przynosi efektów, do rozważenia jest metoda rekonstrukcji ścięgna Achillesa z użyciem własnych przeszczepów. Jest to metoda stosunkowo mało inwazazyjna. Robi się to przezskórnie. Używa się przeszczepy własnych ścięgien, które są również używane do rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego.

Taka metoda powoduje, że jest możliwe zbudowania rusztowania dla ścięgna Achillesa. I to rusztowanie jest w stanie odciążyć chore tkanki Achillesa. Dzięki temu wielu sportowców może wrócić do pełnych obciążeń. I z powodzeniem uprawiać sport.

Zabieg polega na pobraniu dwóch ścięgien z mięśni kulszowo-goleniowych, które w odpowiedni sposób mocuje się w kości piętowej. To zamocowanie jest trwałe i mocne. Odciąża nam przyczep chorego Achillesa, a następnie następne końce tych ścięgien wplata się w chory Achilles, ten Achilles z czasem się przebudowuje i jest zdolny do przenoszenia obciążeń.

Jeśli w przypadku Marcina Komorowskiego zostały wykorzystane wszystkie pozostałe możliwości, to jest to metoda, która daje nadzieję i szansę.

Cała wypowiedź dr Pydy w załączonym materiale wideo.

Bożydar Iwanow, Polsat Sport

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze