Pjongczang 2018: Triumf Amerykanów w hokeju i klasyfikacji medalowej!

Kończą się igrzyska paraolimpijskie w Pjongczangu. W ostatnim dniu rozdano pięć kompletów medali. Swoje kolekcje wzbogaciło liczne grono paraolimpijskich multimedalistów. Turniej hokejowy zwycięsko zakończyli Amerykanie.

Na alpejskim stoku rozegrano slalom kobiet. Wśród osób niedowidzących zwyciężyła Brytyjka Menna Fitzpatrick, dla której był to czwarty medal w Korei, ale pierwszy złoty. Nieco ponad pół sekundy straciła do niej Henrieta Farkasova, której w ten sposób nie udało się zdobyć piątego złota w Pjongczangu. Byłby to dziesiąty tytuł mistrzowski Słowaczki, jednak na ten jubileuszowy medal musi poczekać cztery lata.

Wśród osób jeżdżących w pozycji siedzącej absolutnie najlepsza okazała się Marie Bochet. Dla Francuzki było to czwarte złoto w Pjongczangu, identyczny dorobek miała cztery lata temu w Soczi. Czwarty medal wywalczyła też druga na mecie Kanadyjka Mollie Jepsen, która do Francuzki straciła ponad 4 sekundy. Po raz piąty stała w Pjongczangu na podium Andrea Rothfuss. Niemka do czterech medali ze srebra dorzuciła dziś brąz.

Anna Lena Forster wygrała slalom wśród osób jeżdżących w pozycji stojącej. To drugie złoto Niemki na tych igrzyskach. Piąty krążek, tym razem srebrny zapewniła sobie natomiast Japonka Momoka Muraoka. Za Austriaczka Heike Eder stając na najniższym stopniu podium dzisiejszego slalomu wywalczyła pierwszy medal.

Na trasach biegowych rozegrano dziś dwie sztafety. W mieszanej triumfowali Ukraińcy przed Niemcami i Japończykami, w kategorii „open”najlepsi byli Francuzi, wyprzedzając Norwegów i Kanadyjczyków. Polscy biegacze  zajęli 9. miejsce – Była walka od startu do mety, każdy dał z siebie wszystko. Cóż, takie są realia, na tyle zasługujemy – komentowali zawodnicy. Do triumfujących Trójkolorowych, Biało-czerwonych w składzie: Piotr Garbowski, Witold Skupień, Kamil Rosiek i ponownie Witold Skupień stracili ponad 3 minuty.

Bardzo zacięty przebieg miał finał hokeistów. W regulaminowym czasie Kanadyjczycy i Amerykanie zdobyli po jednej bramce. Do rozstrzygnięcia potrzebna była dogrywka. W dziewiątej minucie złotą bramkę na wagę mistrzostwa paraolimpijskiego zdobył dla Amerykanów Declan Farmer.

W klasyfikacji medalowej najlepsi okazali się Amerykanie, zdobywając 13 medali złotych, 15 srebrnych i 8 brązowych. Na kolejnych miejscach mamy Neutralnych Paraolimpijczyków (8-10-6), Kanadyjczyków (8-4-16) i Francuzów (7-8-5). Polacy z jednym brązem uplasowali się na 25. pozycji.