Dwars Door Vlaanderen: Zwycięstwa Lampaerta i van Dijk, Polki wysoko

Belg Yves Lampaert z ekipy Quick-Step wygrał przed własną publicznością w Waregem kolarski klasyk najwyższej kategorii Dwars Door Vlaanderen, powtarzając ubiegłoroczny sukces.

Lampaert wyprzedził o dwie sekundy Holendra Mike’a Teunissena (Sunweb) oraz swojego rodaka Sepa Vanmarcke’a (Education First). Łukasz Wiśniowski (Sky) zajął 61. miejsce, a Maciej Bodnar (Bora-Hansgrohe) nie ukończył rywalizacji.

W wyścigu kobiet triumfowała po samotnym finiszu Holenderka Ellen van Dijk (Sunweb). Małgorzata Jasińska (Movistar) zajęła siódme, a Katarzyna Niewiadoma (Canyon-SRAM) – ósme miejsce. Polki dojechały do mety w pierwszej grupie, ze stratą 55 sekund do zwyciężczyni.

Mężczyźni ścigali się na 180-kilometrowej trasie ze startem w Roeselare, z 12 wzniesieniami i trzema dłuższymi odcinkami bruku. Zadania nie ułatwiał rzęsisty deszcz, towarzyszący kolarzom przez cały wyścig. Stawka zaczęła się zmniejszać wraz z pierwszymi podjazdami, tuż za półmetkiem.

Około 18 km przed metą utworzyła się pięcioosobowa czołówka, mająca 45 sekund przewagi nad następną grupą. Lampaert, Teunissen, Vanmarcke oraz Norweg Edvald Boasson Hagen i Duńczyk Mads Pedersen zgodnie współpracowali aż do momentu, gdy zobaczyli bramkę oznaczającą ostatni kilometr. Wtedy gwałtownie przyspieszył Lampaert, a rywale w ogóle nie zareagowali. Belg błyskawicznie uzyskał kilkadziesiąt metrów przewagi i niezagrożony sięgnął po drugie z rzędu zwycięstwo.

26-letni Lampaert jest pierwszym kolarzem, triumfującym w tym wyścigu rok po roku. Dwa zwycięstwa odnieśli m.in. jego rodacy Briek Schotte i Johan Museeuw.

Na konferencji prasowej dziennikarze porównali go do tych kolarzy. „Spokojnie. Oni byli mistrzami świata. Ja jeszcze nim nie zostałem. Nie można mnie do nich porównywać” – powiedział Lampaert.

Dyrektor sportowy ekipy Quick-Step Patrick Lefevere właśnie w nim widzi jednego z faworytów zbliżającego się klasyka Dookoła Flandrii. „Moi chłopcy pokonają Michała Kwiatkowskiego. To będzie jeden z czwórki: Terpstra, Gilbert, Stybar lub Lampaert” – ocenił.

Wyścig kobiet, rozgrywany na trasie Thielt – Waregem (118 km), nie ułożył się według scenariusza, który przewidywała Niewiadoma. Do mety nie przyjechał peleton i nie walczyły o zwycięstwo sprinterki. Stawka rozerwała się około 25 km przed metą na podjeździe Knokteberg-Trieu. Powstała tam ośmioosobowa czołówka z Jasińską, Niewiadomą i Eugenią Bujak (BTC City Ljubljana), do niedawna reprezentantką Polski, od tego sezonu ścigającą się z licencją słoweńską.

Na ostatnich kilometrach oderwała się od tej grupy van Dijk, uzyskując na mecie 55 sekund przewagi. Ostatecznie całe podium zajęły Holenderki, Bujak była czwarta, Jasińska – siódma, a Niewiadoma – ósma.

Po raz pierwszy w wyścigu World Tour i w tak doborowej stawce startowała polska drużyna - BCM Nowatex Ziemia Darłowska. Dla podopiecznych trenera Marcina Adamowa był to bardzo trudny sprawdzian. Deszcz, zimno, liczne kraksy i coraz mocniejsze tempo rywalek zmusiły do zejścia z trasy pięć zawodniczek z Darłowa. Wyścig ukończyła tylko najbardziej doświadczona z nich, 21-letnia Daria Pikulik.

Zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn był to ostatni sprawdzian przed klasykiem Dookoła Flandrii, najbardziej prestiżowym wyścigiem jednodniowym we flamandzkiej części Belgii, który odbędzie się w Niedzielę Wielkanocną.