ME kobiet w szachach: Kulon na 18. miejscu po pięciu rundach

Klaudia Kulon zdobyła 3,5 pkt w pięciu rundach i zajmuje 18. miejsce w szachowych mistrzostwach Europy kobiet, które odbywają się w słowackich Wysokich Tatrach. Przed półmetkiem turnieju prowadzą Rosjanka Walentina Gunina i Ukrainka Anna Uszenina - po 4,5 pkt.

Z zawodniczek polskiej kadry narodowej Monika Soćko zajmuje 28. pozycję - 3,5 pkt, Jolanda Zawadzka jest 38., a Karina Szczepkowska 42. - obie po 3 pkt. W turnieju uczestniczą 144 szachistki z 30 krajów.

W czwartkowej, piątej rundzie Kulon (LKS Wrzos Międzyborów) pokonała czarnymi wyżej klasyfikowaną w rankingu arcymistrzynię z Ukrainy Natalię Żukową, Soćko (KSz Hetman GKS Katowice) wygrała białymi ze Słowenką Laurą Unuk, Szczepkowska (MKSz Rybnik) zremisowała czarnymi z Rosjaną Aleksandrą Malcewską, a Zawadzka (KS Polonia Wrocław) doznała porażki czarnymi z reprezentantką Niemiec Filiz Osmanodją.

Czempionat Starego Kontynentu potrwa do 19 kwietnia. Rozgrywany jest systemem szwajcarskim - każda z uczestniczek rozegra 11 rund. Jedyny dzień przerwy zaplanowano na niedzielę. Fundusz nagród wynosi 70 tys. euro. 14 czołowych szachistek uzyska kwalifikację do mistrzostw świata.