Animucki: Liczymy na zwiększenie przychodów

Piłka nożna
Animucki: Liczymy na zwiększenie przychodów
fot. Cyfra Sport

Prezes zarządu Ekstraklasy S.A. Marcin Animucki w drugiej części rozmowy z PAP mówi m.in. o zbliżającym się przetargu na prawa mediowe. Szykuje się rekordowa liczba oferentów. "Mamy nadzieję na istotny wzrost wartości tych praw, jeśli chodzi o rynek polski" - przyznał.

Koniec sezonu piłkarskiego w Lotto Ekstraklasie zbliża się ku końcowi. Kluby mogą liczyć na podział przychodów z rozliczenia finansowego za sezon 2017/2018.

 

- Wypłaty dla klubów opiewają na sumę 150 milionów złotych w gotówce i w barterach - bo jest część gotówkowa, ale jest również część usług, świadczeń czy przedmiotów, które kluby otrzymują w barterze. Np. piłki, statystyki meczowe, dane fitnessowe. Myślę, że na koniec sezonu będziemy mieć miłą niespodziankę dla klubów. Dzięki dyrektorowi finansowemu Krzysztofowi Bauzie udało nam się m.in. obniżyć koszty działalności spółki w bieżącym sezonie, a dzięki pracy dyrektora Marketingu i Sprzedaży Marcina Mikuckiego udało nam się zwiększyć przychody komercyjne - powiedział Animucki.

 

Obecny kontrakt na prawa mediowe obowiązuje do końca sezonu 2018/19, ale wiadomo, że już trwają rozmowy na temat nowego przetargu. Mówi się o kwocie znacznie większej niż 150 milionów złotych na sezon.

 

- Nim dotrzemy do konkretnej liczby, trzeba mieć świadomość, że jest dużo pozytywnego zamieszania wokół sprzedaży praw mediowych w Polsce. Fakt, że w 2018 roku będziemy sprzedawać te prawa formalnie ogłosiliśmy na dużej konferencji w Monte Carlo w październiku. Pierwszy raz byliśmy tam wystawcami na targach mediowych jako jedna z kilku lig europejskich. Wielu patrzyło z zaciekawieniem, dlaczego my i nasza spółka-córka, czyli Ekstraklasa Live Park, jesteśmy tam obecni. Właśnie dlatego, że 2018 rok może być dla nas przełomowy, jeżeli chodzi o proces sprzedaży praw mediowych. Kluby wykonały fantastyczną robotę w ostatnich latach w zakresie rozwoju infrastruktury, zarządzania, rozwoju akademii piłkarskich. Dodając do tego dużą konkurencję na rynku i liczne grono podmiotów zainteresowanych nabyciem poszczególnych pakietów, zakładamy znaczące zwiększenie przychodów - dodał.

 

Ekstraklasy S.A. może liczyć na wielu oferentów do kupna praw mediowych.

 

- W ostatnim cyklu przetargowym aktywny udział w procesie brało 17 podmiotów. Myślę, że w tym roku ta liczba znacząco wzrośnie. Mówię o wszystkich pakietach, także tych mniejszych. Już napływają do nas sygnały, że częścią praw są zainteresowani wielcy gracze, ale także podmioty, które chcą wejść na polski rynek - podsumował.

kl, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze