Łódź będzie gospodarzem Europejskich Igrzysk Uniwersyteckich w 2022 roku

Inne
Łódź będzie gospodarzem Europejskich Igrzysk Uniwersyteckich w 2022 roku
fot. PAP

W Łodzi w 2022 roku odbędą się Europejskie Igrzyska Uniwersyteckie, w których może rywalizować ponad 5 tysięcy młodych sportowców. Wyboru organizatora zawodów dokonano w piątek w Madrycie podczas zgromadzenia ogólnego Europejskiej Federacji Sportu Studenckiego (EUSA).

Europejskie Igrzyska Uniwersyteckie (European Universities Games - EUSA Games) to organizowana co dwa lata w różnych miastach największa impreza sportu akademickiego na Starym Kontynencie. O medale w najpopularniejszych dyscyplinach walczy kilka tysięcy żaków z kilkuset uczelni i kilkudziesięciu krajów. W tym roku zawody odbędą się w portugalskiej Coimbrze, za dwa lata ich gospodarzem będzie stolica Serbii Belgrad. W piątek organizację imprezy w 2022 roku uzyskała zaś Łódź, o czym poinformowała PAP rzeczniczka prasowa Politechniki Łódzkiej Ewa Chojnacka.

 

Inicjatorem przedsięwzięcia jest Politechnika Łódzka i AZS PŁ, ale organizacja EUSA Games 2022 ma być wspólnym wysiłkiem "Łodzi akademickiej" i efektem współpracy wszystkich uczelni wyższych oraz miasta. Łódź była jedynym kandydatem do roli gospodarza zawodów w 2022 roku.

 

W programie Europejskich Igrzysk Uniwersyteckich jest co najmniej 13 obowiązkowych dyscyplin z Akademickich Mistrzostw Europy, m.in.: piłka nożna, futsal, koszykówka, siatkówka, piłka ręczna, badminton, tenis, tenis stołowy, judo, karate, pływanie. Rywalizację można jednak rozbudować o kolejne konkurencje, dochodząc nawet do 20 rozgrywanych w formule kobiet i mężczyzn. W odróżnieniu do Uniwersjady sportowcy startują pod afiliacją swoich uczelni, a nie państw.

 

Arenami zawodów mają być obiekty łódzkich uczelni - m.in. Zatoka Sportu PŁ z jedynym w województwie krytym basenem o wymiarach olimpijskich, czy lekkoatletyczny stadion AZS oraz miejskie - m.in. hala Atlas Arena, nowe stadiony ŁKS i Widzewa.

 

Pierwsze Europejskie Igrzyska Uniwersyteckie odbyły się w 2012 roku w hiszpańskiej Cordobie, drugie w 2014 roku w holenderskim Rotterdamie, a trzecie w roku 2016 w Zagrzebiu i Rijece w Chorwacji.

kl, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie