Strzała Walońska: Kwiatkowski i Majka na starcie

Inne
Strzała Walońska: Kwiatkowski i Majka na starcie
fot. PAP

Michał Kwiatkowski i Rafał Majka wystartują w środę w drugim z klasyków ardeńskich - Strzale Walońskiej. Kwiatkowski przygotowywał formę właśnie na tryptyk ardeński, ale pierwszy wyścig z tej serii, niedzielny Amstel Gold Race, był dla niego nieudany.

Kwiatkowski będzie jednym z dwóch liderów brytyjskiej grupy Sky, obok Kolumbijczyka Sergio Henao. W Strzale Walońskiej wystartuje po raz piąty. Najwyższą, trzecią lokatę zajął w swoim najlepszym sezonie 2014, uwieńczonym tytułem mistrza świata.

 

Dla Majki, reprezentującego niemiecką ekipę Bora-Hansgrohe, wyścig w Belgii będzie pierwszym od ponad miesiąca. Po raz ostatni ścigał się w pierwszej połowie marca w wygranym przez Kwiatkowskiego Tirreno-Adriatico. Fleche Wallonne nie należy do jego ulubionych wyścigów, o czym świadczą rezultaty: 136. miejsce w 2011 roku, 82. w 2015 i 29. w 2017.

 

Oprócz dwóch najlepszych polskich kolarzy w środę pojadą także Michał Gołaś, Łukasz Wiśniowski (obaj Sky), Paweł Poljański (Bora-Hansgrohe) oraz Tomasz Marczyński (Lotto Soudal).

 

198,5-kilometrowy wyścig ze startem w Seraing kończy się na słynnym Mur de Huy, 1300-metrowym podjeździe do mety ze średnim kątem nachylenia prawie 10 proc. Faworytem będzie Hiszpan Alejandro Valverde, rekordzista pod względem zwycięstw. Kolarz ekipy Movistar triumfował pięciokrotnie, w tym w czterech ostatnich edycjach.

 

Wcześniej na Mur de Huy zameldują się kobiety, a w stawce będzie pięć Polek: Katarzyna Niewiadoma (Canyon-SRAM), Małgorzata Jasińska (Movistar), Katarzyna Pawłowska (Team Virtu), Agnieszka Skalniak (Experza) i Anna Plichta (Boels-Dolmans). Przed rokiem zwyciężyła po raz trzeci z rzędu mistrzyni olimpijska z Rio de Janeiro Holenderka Anna van der Breggen (Boels-Dolmans), a Niewiadoma zajęła trzecie miejsce.

 

Tryptyk ardeński zakończy 22 kwietnia najstarszy z wyścigów klasycznych, rozgrywany od 1892 roku Liege-Bastogne-Liege.

CM, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze