Polskie biathlonistki mają nową trenerkę

Zimowe
Polskie biathlonistki mają nową trenerkę
fot. PAP/EPA

Ukrainka Nadia Biłowa została w czwartek wybrana trenerką polskich biathlonistek. Zastąpiła Norwega Tobiasa Torgersena, który prowadził kadrę przez rok - poinformowała prezes związku Dagmara Gerasimuk.

Wygasający w kwietniu kontrakt Norwega nie został przedłużony.

Biłowa pracowała z seniorkami w latach 2002–2010, kiedy jej mąż Roman Bondaruk był szkoleniowcem reprezentacji Polski biathlonistów. Zrezygnowała wtedy z funkcji z powodów zdrowotnych. W ostatnim sezonie zajmowała się połączoną kadrą młodzieżową.

- Doceniamy pracę Tobiasa Torgersena, ale jednak nie do końca spełniła ona nasze oczekiwania. Poza tym duże znaczenie miały też kwestie finansowe. Nadia Biłowa współpracowała już z nami przez wiele lat, znamy ją, dobrze oceniamy też ostatni rok jej pracy z młodzieżówką – powiedziała Gerasimuk po czwartkowych obradach zarządu federacji w Katowicach. Dodała, że choć kwestie kadry na nowy sezon są już niemal rozstrzygnięte, to oficjalnie jej skład zostanie ogłoszony pod koniec kwietnia.

Biłowa ma prowadzić polskie biathlonistki do kolejnych igrzysk w 2022 roku w Pekinie. Ukrainka w 2006 została wybrana „Trenerką Roku” w konkursie organizowanym przez Komisję Sportu Kobiet Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

Podczas igrzysk w Turynie jej podopieczne zajęły siódme miejsce w sztafecie, Krystyna Pałka była piąta w biegu na 20 km. Dla Norwega najważniejszym startem były tegoroczne igrzyska w Pjongczangu. Tam kobieca sztafeta była blisko sukcesu - prowadziła po trzeciej zmianie, ale ostatecznie zakończyła zmagania na siódmej pozycji. Monika Hojnisz była szósta w biegu indywidualnym na 15 km. Z kolei 20-letnia Kamila Żuk zdobyła w tym sezonie pierwsze punkty PŚ i trzy medale mistrzostw świata juniorów w Estonii, w tym dwa złote.

CM, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie