Energa Basket Liga: Anwil liderem, ekipy z Trójmiasta nie zagrają w play-off

Dopiero w ostatniej kolejce sezonu zasadniczego ekstraklasy koszykarzy wyjaśniło się, że w play off zagrają King Szczecin i PGE Turów Zgorzelec. Pierwsze miejsce w tabeli zajął Anwil Włocławek, a obrońca tytułu Stelmet Enea BC Zielona Góra dopiero czwarte.

O awansie Kinga i PGE zadecydowały ich zwycięstwa - szczecinianie byli lepsi w Sopocie w bezpośrednim starciu od także walczącego o play off Trefla (76:64), a zgorzelczanie nie mieli żadnych problemów z przedostatnim zespołem tabeli Legią Warszawa (105:83). O dwie lokaty premiowane awansem do kolejnej fazy rywalizacji walczyło w ostatniej kolejce pięć ekip.

Jedną z nich, oprócz zwycięzców, było Asseco Gdynia, które przegrało jednak w Radomiu z Rosą (74:89), co oznacza, że drugi sezon z rzędu zabraknie w play off ekip z Trójmiasta.

W meczu aktualnego wicemistrza kraju i wicelidera tabeli Polskiego Cukru Toruń ze Stelmetem torunianie po raz drugi w ostatnim okresie okazali się lepsi od zielonogórzan (poprzednio w finale Pucharu Polski) pokonując ich 83:74.

Podopieczni słoweńskiego trenera Dejana Mihevca po 20 minutach przegrywali z obrońcą tytułu aż 33:47, ale trzecią kwartę wygrali 22:9. Byli też lepsi w wyrównanej i zaciętej końcówce. Sukces przypieczętował Aaron Cel rzutem zza linii 6,75 m na 27 sekund przed końcem czwartej kwarty, co dało gospodarzom prowadzenie 80:74.

Reprezentant Polski był najskuteczniejszym zawodnikiem - uzyskał 19 pkt, dziewięć zbiórek i cztery asysty. Najwięcej punktów dla Stelmetu rzucili Czarnogórzec Vladimir Dragicevic - 17 i Amerykanin James Florence - 16.

Zespół z Torunia zakończył fazę zasadniczą na trzecim miejscu. Drugie zajęła Slam Stal Ostrów Wlkp., która przy tym samym bilansie (23-9) ma lepszy bilans małych punktów.

Prowadzący w tabeli Anwil rozgromił we własnej hali Polpharmę Starogard Gd. różnicą 50 punktów (106:56). Włocławianie w walce o półfinał zmierzą się z PGE Turów Zgorzelec. Stal spotka się w ćwierćfinale z Kingiem, Polski Cukier z szóstym MKS Dąbrowa Górnicza, a Stelmet z piątą Rosą Radom. Rywalizacja w tej ostatniej parze zapowiada się najciekawiej w pierwszej rundzie play off.

Toczyć się będzie do trzech zwycięstw, a pierwsze spotkania odbędą się 26 kwietnia u drużyn wyżej rozstawionych. Półfinaliści zostaną wyłonieni najpóźniej 7 maja - gdyby doszło do meczów numer pięć. Półfinały (także do trzech wygranych) odbędą się w dniach 10-21 maja. Rywalizacja o złoto (do czterech zwycięstw) rozpocznie się 24 maja. O brąz przegrani z półfinałów zagrają w dwumeczu (25 i 28 maja).

Dla zespołów, które zajęły miejsca 9-16 ostatnia kolejka oznacza koniec sezonu. Nikt nie spadł, ponieważ wcześniej wycofali się z rozgrywek Czarni Słupsk.