PlusLiga: ZAKSA ograła Indykpol po wielkich męczarniach

ZAKSA Kędzierzyn-Koźle pokonała Indykpol AZS Olsztyn 3:2 (27:25, 20:25, 25:23, 27:25, 19:17) w pierwszym meczu półfinałowym PlusLigi. Zwycięstwo nie przyszło mistrzom Polski łatwo, bowiem Akademicy postawili im bardzo trudne warunki. Rewanż w sobotę w Kędzierzynie-Koźlu.

Indykpol to zdecydowanie największa niespodzianka tego sezonu. Po nieoczekiwanym zwycięstwie w rywalizacji z Asseco Resovią Rzeszów podopieczni Roberto Santilliego awansowali do najlepszej czwórki rozgrywek, gdzie już czekała na nich broniąca tytułu ZAKSA Kędzierzyn-Koźle.

Gospodarze doskonale weszli w mecz. Rozpoczęli od prowadzenia 3:0. Pierwszy punkt atakiem z drugiej linii zdobył Jan Hadrava. Ten sam gracz popisał się również dobrą obroną umożliwiając swoim kolegom wyprowadzenie skutecznej kontry. Próbkę swoich możliwości w bloku zaprezentował Jakub Kochanowski efektownie blokując Sama Deroo. Przez całego seta utrzymywała się dwupunktowa przewaga olsztynian. W końcówce dzięki świetnej grze m.in. Maurice Torresa mistrzowie Polski odrobili straty, a nawet wyszli na prowadzenie. Akademicy długo bronili się w piłkach setowych, lecz ostatecznie przegrali na przewagi 27:29. Podobny przebieg miała partia druga. Po fragmencie wyrównanej walki na prowadzenie wysunęli się olsztynianie, lecz tym razem nie dali sobie wydrzeć zwycięstwa i wyrównali stan rywalizacji.

Po dziesięciominutowej przerwie gospodarze nadal prezentowali się znakomicie. W żaden sposób nie odstawali od faworyzowanej ZAKSY, a w wielu sytuacjach byli lepsi. Prowadzili do samego końca, lecz presji nie wytrzymał ich lider Jan Hadrava. Najpierw popełnił dwa błędy w ataku, a potem nie skończył kontry przy piłce setowej rywali pozwalając im dopisać do swojego konta zwycięstwo w kolejnej partii. Równie wyrównana walka nawiązała się w secie czwartym, który tym razem szczęsliwie zakończył się dla Indykpolu. O rozstrzygnięciu pierwszego spotkania musiał więc zadecydować tie-break.

Już na początku kędzierzynianie wypracowali sobie drobną zaliczkę. Ta, systematycznie powiększana, dała gościom zwycięstwo. Rewanż zostanie rozegrany w sobotę 28 kwietnia. Transmisja meczu od godz. 20:30 w Polsacie Sport.

Indykpol AZS Olsztyn - ZAKSA Kędzierzyn-Koźle (25:27, 25:20, 23:25, 27:25, 17:19)

Indykpol AZS Olsztyn: Robbert Andringa, Jan Hadrava, Jakub Kochanowski, Tomas Rousseaux, Paweł Woicki, Miłosz Zniszczoł - Michał Żurek (libero) - Mateusz Kańczok, Daniel Pliński

ZAKSA Kędzierzyn-Koźle: Mateusz Bieniek, Rafał Buszek, Sam Deroo, Benjamin Toniutti, Maurice Torres, Łukasz Wiśniewski - Paweł Zatorski (libero) - Sławomir Jungiewicz

MVP: Benjamin Toniutti