ME siatkarek: Miłe złego początki. Pierwsza porażka Polek

Malwina Smarzek

W ostatnim meczu fazy grupowej mistrzostw Europy siatkarek 2021 reprezentacja Polski przegrała z Bułgarią 1:3. Podopieczne Jacka Nawrockiego rzutem na taśmę spadły więc z pierwszego miejsca w grupie B i zostały wyprzedzone przez Bułgarki. W 1/8 finału zagramy z Ukrainą.

Biało-czerwone prezentowały się dobrze od początku mistrzostw Europy. Po czterech meczach prowadziły w tabeli grupy B z kompletem punktów. Podopieczne Jacka Nawrockiego wygrały kolejno z Niemcami 3:1, Grecją 3:0, Czechami 3:1 i Hiszpanią 3:0. Na zakończenie fazy grupowej Polski zmierzyły się z Bułgarkami - wiceliderem grupy, który miał 10 punktów na koncie. Zawodniczki Ivana Petkowa bez straty seta pokonały Grecję, Hiszpanię i Czechy. Tylko w meczu z reprezentacją Niemiec musiały uznać wyższość rywalem po tie-breaku.

Ostatnie lata przyniosły dużą liczbę bezpośrednich konfrontacji Polek i Bułgarek. W maju odbyły się dwa mecze towarzyskie, w których biało-czerwone wygrały 3:2 i 3:1. Wcześniej podczas kwalifikacji olimpijskich oraz Ligi Narodów 2019 także triumfowały zawodniczki Jacka Nawrockiego.

Tym razem siatkarki znad Wisły również świetnie rozpoczęły rywalizację z gospodyniami imprezy. Już po kilku minutach prowadziły 8:3, a w ataku dobrze radziła sobie Magdalena Stysiak. Do tego rywalki popełniały błędy. Po asie serwisowym Zuzanny Efimienko było już 23:17 i nasze zawodniczki całkowicie odebrały nadzieję Bułgarii na wyrwanie pierwszej partii. Ostatecznie biało-czerwone triumfowały 25:18.

Drugi set również zaczął się po myśli podopiecznych Jacka Nawrockiego, które prowadziły już 8:5. Od tego stanu Polki doświadczyły jednak dziwnej niemocy, która kosztowała je pięć punktów z rzędu. Po nieudanym ataku Klaudii Alagierskiej, chwilę później strata biało-czerwonych wynosiła już pięć oczek. Tej różnicy nie udało się odrobić do samego końca partii i mimo prób pobudzenia drużyny przez Jacka Nawrockiego, Bułgaria wygrała 25:21, a w całym meczu było 1:1.

Najbardziej wyrównany przebieg miała odsłona numer 3. Prowadzenie przechodziło z rąk do rąk i o końcowym rezultacie rozstrzygnęła dopiero końcówka. W niej Nawrocki najpierw poprosił o czas, po którym Stysiak uderzyła w aut. Było 19:22, a nasze rywalki zachowały więcej zimnej krwi i triumfowały ponownie do 21. Było już 2:1 w setach dla gospodyń ME.

Czwarta partia była wyrównana tylko do wyniku 14:15. Wtedy Bułgarki odjechały naszym siatkarkom tak bardzo, że po chwili nie było już czego gonić. Polskę stać było na zryw, ale pojawił się zbyt późno i przeciwniczki wygrały seta do 23, a całe spotkanie 3:1. Mecz zakończył fantastyczny blok gospodyń na Zuzannie Góreckiej.

W 1/8 finału Polki, które zakończyły rywalizację na drugiej lokacie w grupie B, trafią na trzeci zespół z grupy D, czyli reprezentację Ukrainy. Gospodynie turnieju dzięki zwycięstwu nad Polkami zajęły pierwsze miejsce w grupie i o ćwierćfinał zagrają ze Szwecją. W innych spotkaniach 1/8 finału Turcja zmierzy się z Czechami, a Holandia z Niemcami.

Mistrzostwa potrwają do 4 września. Decydujące o medalach spotkania odbędą się w Serbii.

Polska – Bułgaria 1:3 (25:18, 21:25, 21:25, 23:25)

Polska: Magdalena Stysiak, Katarzyna Wenerska, Zuzanna Efimienko–Młotkowska, Martyna Łukasik, Zuzanna Górecka, Klaudia Alagierska, Maria Stenzel (L) oraz Monika Jagła (L), Julia Nowicka, Martyna Grajber, Marta Pol.

Bułgaria: Gergana Dimitrova, Lora Kitipova, Nasya Dimitrova, Elitsa Vasileva, Hristina Vuchkova, Georgana Dimitrova, Zhana Todorova (L) oraz Petya Barakova, Eva Yanaeva.