Australijski Komitet Olimpijski pośmiertnie uhonorował Petera Normana

Inne
Australijski Komitet Olimpijski pośmiertnie uhonorował Petera Normana
fot. PAP

Australijski Komitet Olimpijski (AOC) pośmiertnie uhonorował Petera Normana. 50 lat temu stał na podium razem z protestującymi przeciwko rasizmowi czarnoskórymi Amerykanami podczas słynnej dekoracji najlepszych biegaczy na 200 m igrzysk w Meksyku.

Norman w Meksyku wywalczył srebrny medal, a uzyskany przez niego czas 20,06 do dziś jest rekordem Australii. Triumfował Tommie Smith, a trzeci był John Carlos.

 

Amerykanie na podium weszli bez butów, a w trakcie grania hymnu spuścili głowy i wznieśli zaciśnięte pięści w skórzanych rękawiczkach. Gest miał symbolizować solidarność z ruchem Black Power. Uprzedzili Normana o planowanej demonstracji, a ten na znak poparcia do koszulki przypiął znaczek organizacji walczącej o przestrzeganie praw człowieka.

 

"Zachowanie Petera wciąż ma olbrzymie znaczenie. Straciliśmy go w 2006 roku, ale nigdy nie możemy zapomnieć jego pełnego odwagi czynu. Przez całe swoje życie wierzył w prawa człowieka" - powiedział przewodniczący AOC John Coates.

 

Smith i Carlos zostali dożywotnio wykluczeni z amerykańskiej reprezentacji. Normana oficjalnie kara nie spotkała, ale nie został powołany na kolejne igrzyska, choć wypełnił minimum. Również pośmiertnie, w 2012 roku, został za to przez australijski rząd przeproszony.

 

Zmarł w 2006 roku na atak serca. W trakcie pogrzebu jego trumnę nieśli m.in. Smith i Carlos.

 

"Był w Australii samotnym żołnierzem. Wielu jego rodaków nie rozumiało, czemu jakiś biały gość popiera protest czarnych" - powiedział wówczas Carlos.

 

W sobotę Orderami Zasługi AOC uhonorował jeszcze biegaczki Cathy Freeman i Raelene Boyle oraz pływaków Shane Gould i Iana Thorpe'a.

MC, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie