Euroliga: Awans CSKA Moskwa i Realu Madryt do turnieju finałowego

Koszykarze CSKA Moskwa i Realu Madryt awansowali do turnieju finałowego Euroligi. "Czerwona Armia" pokonała po raz trzeci, tym razem na wyjeździe, Chimki Moskwa 89:88, a "Królewscy" we własnej hali Panathinaikos Ateny 89:82.

Real prowadził w trzeciej kwarcie różnicą 22 punktów (59:37), a mimo to stracił niemalże całą przewagę w czwartej, gdy na 94 sekundy wygrywał tylko 85:82 po rzucie rozgrywającego Panathinaikosu Nicka Calathesa za trzy. Decydującą akcję dla Realu na minutę i dziewięć sekund wykonał 19-letni Słoweniec Luka Doncic. Naciskany przez obrońcę rywali trafił z ponad 7 m równo z czasem kończącym posiadanie piłki przez gospodarzy. Po jego rzucie "Królewscy" prowadzili 88:82.

Najwięcej punktów dla Realu uzyskał właśnie Doncic - 17, który miał też cztery zbiórki i pięć asyst. W Panathinakosie najskuteczniejszym był dawny kolega Marcina Gortata z Washington Wizards Amerykanin Chris Singleton - 21 (w tym 5 z 6 za trzy punkty).

Mecz w podmoskiewskich Chimkach miał niesamowity przebieg. CSKA, najlepsza drużyna sezonu zasadniczego, kontrolowała sytuację na parkiecie do... 38 minuty. W połowie trzeciej kwarty prowadziła nawet różnicą 16 pkt (60:44).

Gospodarze walczyli jednak do końca. Po koszu Aleksieja Szweda na 61 sekund przed końcem Chimki prowadziły 87:85, a następnie 88:87 po wolnym wykorzystanym przez Anthony'ego Gilla na 20 sekund przed końcową syreną. Decydujące punkty na wagę awansu uzyskał Cory Higgins, gdy zegar wskazywał pięć sekund do końca czwartej kwarty.

Najwięcej punktów dla Chimek uzyskał Szwed - 36, który trafił m.in. 8 z 12 rzutów zza linii 6,75 m. Najskuteczniejszy w CSKA był Higgins - 20.

W czwartek awans uzyskali obrońca tytułu Fenerbahce Stambuł i Żalgiris Kowno, który pokonał wyżej rozstawiony Olympiakos Pireus. Po raz ostatni Żalgiris wystąpił w turnieju Final Four w... 1999 roku (rozgrywki prowadziła wtedy FIBA) i wówczas zdobył jedyne mistrzostwo, pokonując w finale Kinder Bolonia.

Turniej Final Four odbędzie się po raz pierwszy w historii w Belgradzie w dniach 18-20 maja. W półfinałach CSKA zmierzy się z Realem, a Żalgiris z Fenerbahce. Tylko mistrz Litwy jest nowym uczestnikiem w porównaniu z poprzednią edycją Final Four.