Wicemistrz olimpijski wraca do skoków!

Zimowe
Wicemistrz olimpijski wraca do skoków!
fot. Cyfrasport

Tylko trzech zawodników Manuel Fettner, Andreas Kofler i Stefan Kraft zostało powołanych do kadry narodowej Austrii w skokach narciarskich. Nowym trenerem po odwołaniu Heinza Kuttina będzie Andreas Felder.

Sporym zaskoczeniem jest powołanie dla Koflera, który w ostatnim sezonie nie startował z powodu choroby. Na początku grudnia 2017 roku zawodnik ujawnił, że jest poważnie chory. Wtedy powiedział nawet, że "nie wie, czy kiedykolwiek będzie w stanie wrócić do wyczynowego uprawiania sportu".

 

Rozpoznano u niego chorobę autoimmunologiczną. Powoduje ona, że układ odpornościowy wytwarza przeciwciała skierowane przeciwko własnym tkankom, co wywołuje chroniczne zapalenie i trwałe uszkodzenia narządów wewnętrznych. Tego typu dolegliwości mają różne oblicza, czasem zajmują cały organizm, czasem tylko jeden organ.

 

Problemy 34-letniego Koflera zaczęły się już dwa lata temu, gdy przez dłuższy czas nie był w stanie wyleczyć się w częstych przeziębień, stanów zapalnych, osłabienia całego organizmu.

 

Powołanie do kadry narodowej to być może sygnał, że Kofler będzie mógł wystartować w 2019 roku w mistrzostwach świata w Seefeld, gdzie planował swoje pożegnanie ze skoczniami.

 

Austriak jest wielokrotnym mistrzem świata, w sezonie 2009/10 triumfował w Turnieju Czterech Skoczni.

 

W kadrze A znalazło się siedmiu zawodników: Gregor Schlierenzauer, Michael Hayboeck, Manuel Poppinger, Clemens Aigner, Florian Altenburger, Philipp Aschenwald i Daniel Huber.

 

W sezonie 2017/18 w Pucharze Świata triumfował Kamil Stoch. Najlepszy z Austriaków Kraft zajął czwarte miejsce.

IM, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie