Zenit – Lube w finale LM! Mistrzowie Włoch zdemolowani w Kazaniu

W półfinale Ligi Mistrzów siatkarzy Zenit Kazań pokonał 3:0 Sir Colussi Sicoma Perugia. Gospodarze turnieju Final Four w meczu o złoto zmierzą się z ekipą Cucine Lube Civitanova, która w pierwszym sobotnim półfinale pokonała ZAKSĘ Kędzierzyn-Koźle 3:1.

W drugim półfinale zmierzyli się ze sobą dwaj finaliści z poprzedniego sezonu Ligi Mistrzów. Wówczas Zenit gładko ograł w Rzymie ekipę z Perugii 3:0 (25:15, 25:23, 25:14). Siatkarze Sir Colussi Sicoma Perugia przyjechali do Kazania po triumfie w mistrzostwach Włoch, jak się jednak okazało nawet najlepsza drużyna Italii nie była w stanie wiele wskórać w konfrontacji z galaktycznym Zenitem.

Spotkanie lepiej rozpoczęli siatkarze z Kazania (6:2), gra szybko jednak się wyrównała (8:8) i przez dłuższy czas wynik oscylował wokół remisu. Kluczowy moment seta nastąpił przy stanie 17:16. Wówczas w polu serwisowym pojawił się Wilfredo Leon i trzykrotnie zaskoczył rywali zagrywką. Gospodarze odskoczyli rywalom (20:16) i już nie oddali prowadzenia. Seta zakończył autowy atak Aleksandara Atanasijevicia (25:22).

Druga odsłona przebiegała pod dyktando drużyny z Kazania. Zdominowali przeciwnika, skutecznie prezentowali się w ofensywie (duet Leon – Maksym Michajłow), a w środkowej części seta uzyskali wyraźną przewagę (16:10). Po niej mistrzowie Włoch byli coraz bardziej bezradni (20:12), ale w końcówce zdołali nieco zmniejszyć rozmiary porażki. Michajłow ustalił wynik seta na 25:20, a siatkarze z Kazania wygrali pewnie, choć popełnili w tej partii aż dziesięć błędów w polu zagrywki!

W trzecim secie drużyna z Italii wróciła do gry. Zaowocowało to minimalną przewagą na pierwszej przerwie (7:8), później gracze z Perugii odskoczyli na dwa oczka (8:10), jednak w środkowej części seta Zenit znów odzyskał inicjatywę (16:14), a w kolejnych akcjach zaczął odjeżdżać przeciwnikom. Po asie Matthew Andersona prowadzili już 20:15. Artiom Wolwicz atakiem z krótkiej wywalczył piłkę meczową (24:19), a kiwka Aleksandra Butko zakończyła seta (25:20) i całe spotkanie.

Wilfredo Leon był najlepiej punktującym zawodnikiem spotkania (19, w tym 6 asów serwisowych), oczko mniej wywalczył Maksym Michajłow (18). W zespole z Italii najlepiej punktował Aleksandar Atanasijević (12). Gospodarze mieli miażdżącą przewagę w ataku (54–37); podobnie w polu serwisowym (10–3), choć mocno ryzykowali w tym elemencie, psując aż 18 serwisów.

W pierwszym półfinale siatkarze ZAKSY Kędzierzyn-Koźle przegrali z Cucine Lube Civitanova 1:3. W niedzielnym finale Zenit zmierzy się z Lube, a wcześniej ZAKSA zagra z Perugią o trzecie miejsce.

Terminarz i plan transmisji Final Four Ligi Mistrzów (Kazań, 12–13 maja):

2018-05-12: ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – Cucine Lube Civitanova 1:3 (21:25, 25:22, 15:25, 18:25)
2018-05-12: Zenit Kazań  Sir Colussi Sicoma Perugia 3:0 (25:22, 25:20, 25:20)

2018-05-13: ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – Sir Colussi Sicoma Perugia (Mecz o III miejsce; niedziela, godzina 14.50; transmisja – Polsat Sport).
2018-05-13: Zenit Kazań Cucine Lube Civitanova (Finał; niedziela, godzina 17.50; transmisja – Polsat Sport).