Deloitte: Legia Warszawa najbogatsza mimo mniejszych przychodów

Piłka nożna
Deloitte: Legia Warszawa najbogatsza mimo mniejszych przychodów
fot. Cyfrasport

Legia Warszawa zajęła pierwsze miejsce w raporcie finansowym 2017 piłkarskiej ekstraklasy opracowanym przez firmę Deloitte, mimo znacznie mniejszych wpływów niż rok wcześniej. Łączne przychody klubów najwyższej ligi wyniosły 550,4 mln złotych.

Legia zwyciężyła siódmy raz z rzędu, ale jej przychód 138,3 mln jest gorszy o prawie 70 milionów od tego z 2016 roku (207,4 mln). Eksperci podkreślili, że spadek o jedną trzecią spowodowany jest przede wszystkim brakiem awansu do fazy grupowej Ligi Mistrzów.

 

"Różnica to efekt braku występów w europejskich pucharach. Naszym celem minimalnym pozostaje runda grupowa Ligi Europejskiej" - przyznał podczas środowej prezentacji raportu członek zarządu mistrzów Polski Łukasz Sekuła.

 

Drugie miejsce pod względem przychodów zajął ponownie Lech Poznań - 65,8 mln, czyli wzrost o 19 proc, a trzecie Lechia Gdańsk - 39,9 mln.

 

Jagiellonia Białystok, Śląsk Wrocław i Lech zwiększyły swoje przychody o co najmniej 10 mln w odniesieniu do roku 2016. Wzrost odnotowało dziewięć klubów.

 

Przychody klubów ekstraklasy wyniosły w 2017 roku 550,4 mln, dla porównania rok wcześniej 578,9 mln. Tym razem autorzy opracowania pokusili się o policzenie kwot z transferów zagranicznych. Wygenerowały one dodatkowe 145,2 mln (najwięcej Lech 56 mln, Legia - 34, Lechia - 22), co oznacza, że wliczając te dane łączna kwota wzrosłaby do 695,6 mln.

 

"Cieszy, że znów przekroczyliśmy sumę pół miliarda złotych przychodu. Plasujemy się wśród lig średnich i tych bardziej dynamicznie się rozwijających. Jest szansa na wzrost ze względu m.in. na nowe kontrakty ze sprzedaży praw medialnych. Ponadto mamy jedne z najbardziej nowoczesnych infrastruktur stadionowych w Europie, do tego dochodzi kwestia budowy stadionu w Szczecinie i powrót do rozmów dotyczących obiektu w Płocku. Średnia frekwencja kibiców w rundzie finałowej wyniosła 10,5 tys. i do takiej trzeba dążyć, aby przekroczyć 3 mln osób w sezonie. To wynik porównywalny do ligi portugalskiej, do której nam najbliżej" - skomentował prezes zarządu Ekstraklasy S.A. Marcin Animucki.

 

Jeśli chodzi o porównanie do lig zagranicznych pod względem finansowym, polska ekstraklasa z przychodami na poziomie 129 mln euro w roku 2017 prezentuje się na poziomie zbliżonym np. do ligi szkockiej - 149 mln i austriackiej - 161 mln (sezon 2015/16). Wpływy z dnia meczowego w ekstraklasie są wyższe niż w lidze duńskiej, a z transmisji większe niż w lidze szkockiej, austriackiej i szwedzkiej.

 

Poznański klub wygrał klasyfikację frekwencji ze średnią na poziomie 20,5 tys. widzów na meczu. "To ponad dwa razy więcej niż średnia w całej ekstraklasie" - zauważył Przemysław Zawadzki, dyrektor w dziale audytu, ekspert Sports Business Group Deloitte.

 

Całkowita średnia frekwencja spadła z 9,6 do 9,4 tys. kibiców. Najmniej ich było na meczach Bruk-Betu Termaliki Nieciecza - 2,8 tys. i Sandecji Nowy Sącz - 1,7. Ostatni z klubów cały sezon rozegrał korzystając w roli gospodarza ze stadionów w Niecieczy i Mielcu. Po zmianie przepisów w kolejnych latach do takich sytuacji już nie będzie dochodzić.

 

 Ranking polskich klubów piłkarskich na podstawie przychodów w 2017 roku:
  
  1. Legia Warszawa        138 mln zł
  2. Lech Poznań          66
  3. Lechia Gdańsk         40
  4. KGHM Zagłębie Lubin      37
  5. Cracovia Kraków        32
  6. Śląsk Wrocław         32
  7. Jagiellonia Białystok     30
  8. Pogoń Szczecin         29
  9. Piast Gliwice         28
  10. Wisła Kraków          27
  11. Arka Gdynia          21
  12. Korona Kielce         19
  13. Górnik Zabrze         16
  14. Wisła Płock          14
  15. Bruk-Bet Termalica Nieciecza  14*
  16. Sandecja Nowy Sącz       8
*- Termalica ponownie odmówiła uczestnictwa w badaniu, wartość szacunkowa
kl, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie