Nice 1 Liga: Jakie wyniki uratują Ruch Chorzów?

Piłka nożna

Przed nami ostatnie dwie kolejki Nice 1 Ligi, a w kwestii awansu i spadku nie zapadły jeszcze ostateczne rozstrzygnięcia. Na ten moment z ligi „lecą” Górnik Łęczna, Olimpia Grudziądz i Ruch Chorzów, ale może dojść jeszcze do sporych przetasowań. Włącznie z takim scenariuszem, w którym Ruch zostaje na drugim poziomie rozgrywkowym.

Jeszcze dwa tygodnie temu, w Chorzowie nie było ani jednej kropli optymizmu przed czterema ostatnimi kolejkami Nice 1 Ligi. Po porażce z Rakowem Częstochowa, podopieczni Dariusza Fornalaka mieli 10 punktów straty do miejsca barażowego, co przy 12 oczkach możliwych do zdobycia w ostatnich czterech meczach, dawało im około 0,1 % szansy na utrzymanie. Optyka kibiców Ruchu uległa jednak drastycznej zmianie po kolejkach numer 31 i 32, gdy piłkarze z ulicy Cichej w dobrym stylu wygrali dwa spotkania – z GKS-em Katowice 1:0 i z Odrą Opole 3:0.

 

grafika: www.90minut.pl

 

Przy tylko jednym punkcie zdobytym przez Górnik Łęczna, dwóch oczkach Olimpii Grudziądz oraz trzem punktom Stomilu Olsztyn, utrzymanie Ruchu stało się nadal scenariuszem możliwym do realizacji. Co prawda, chorzowianie tracą 6 oczek do Stomilu, ale mają z nim lepszy bilans bezpośrednich meczów. Inaczej sprawa wygląda z bilansem przeciwko Łęcznej, do którego Ruch ma 5 punktów straty, ale bezpośrednie starcia są na korzyść Górnika. Te dwie okoliczności sprawiają, że piłkarze z Chorzowa muszą wygrać ostatnie dwa ligowe spotkania, ale przy tym muszą liczyć na dwie porażki zarówno Górnika, jak i Stomilu.

 

Górnik Łęczna w 33. serii spotkań podejmie Raków Częstochowa, który jest ostatnio w bardzo dobrej formie i wciąż ma minimalne szanse na awans. W ostatniej kolejce łęcznianie pojadą zaś do Katowic na pojedynek z GKS-em, który w tym momencie jest w takiej samej sytuacji punktowej jak Raków. Dwie porażki Górników są więc niewykluczone.

 

Stomil Olsztyn mecz 33. kolejki rozegra u siebie, a rywalem będzie podrażniona Stal Mielec (także z małymi szansami na awans). Niestety dla Ruchu, ostatni weekend rozgrywek to starcie Stomilu z Chrobrym, który ostatnio jest dostarczycielem punktów dla innych drużyn. Patrząc jednak na pozycję w tabeli, głogowianie także powinni być jednak faworytem starcia ze Stomilem. Zakładanie dwóch porażek olsztynian nie jest więc scenariuszem z gatunku science fiction.

 

Aby Ruch mógł się utrzymać w Nice 1 Lidze muszą być jednak spełnione inne dwa warunki. Podstawowy to dwa zwycięstwa 14-krotnych mistrzów Polski – najpierw z będącym w świetnej dyspozycji Zagłębiem Sosnowiec u siebie, a następnie z Wigrami Suwałki na wyjeździe. Drugi warunek jest taki, że Olimpia Grudziądz w ostatnich dwóch spotkaniach przeciwko GKS-owi Katowice i Odrze Opole, może zdobyć maksymalnie 3 punkty. Teoretycznie będzie wtedy miała 33 oczka (podobnie jak Ruch i Stomil). W małej tabelce trzech drużyn pierwszy jest wtedy zespół z Chorzowa, który ma najlepszy bilans 5:4 i zajmuje w takim wypadku 15. miejsce.

 

A 15. miejsce może w tym sezonie dać bezpośrednie utrzymanie w Nice 1 Lidze. Stanie się tak, jeśli z przyszłosezonowych rozgrywek wycofa się Drutex-Bytovia, którą ma opuścić główny sponsor – firma Drutex. W takim wypadku nie będzie potrzeby rozgrywania barażu, a piętnasty zespół I ligi oraz czwarta ekipa II ligi będą miały pewne miejsce na drugim poziomie rozgrywkowym w sezonie 2018/2019.

 

Plan meczów 33. i 34. kolejki kluczowych dla losów utrzymania w Nice 1 Lidze (w nawiasach scenariusze dające Ruchowi 15. miejsce):

 

Kolejka 33 - 27 maja

Górnik Łęczna - Raków Częstochowa (porażka Górnika)

Olimpia Grudziądz - GKS Katowice (remis Olimpii lub porażka Olimpii)

Ruch Chorzów - Zagłębie Sosnowiec (wygrana Ruchu)

Stomil Olsztyn - Stal Mielec (porażka Stomilu)

Kolejka 34 - 3 czerwca

Chrobry Głogów - Stomil Olsztyn (porażka Stomilu)

Wigry Suwałki - Ruch Chorzów (wygrana Ruchu)

Odra Opole - Olimpia Grudziądz (porażka Olimpii, remis Olimpii lub zwycięstwo w Olimpii w przypadku porażki w 33. kolejce z GKS-em)

GKS Katowice - Górnik Łęczna (porażka Górnika)

psl, Polsat Sport

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze