MŚ 2018: Urugwaj wychodzi z grupy. Saudyjczycy jadą do domów

Mecz Urugwaj – Arabia Saudyjska wyłonił drugą drużynę, która już po dwóch seriach spotkań zapewniła sobie awans do fazy pucharowej MŚ 2018 z grupy A. Do Rosjan, którzy we wtorek cieszyli się z promocji do 1/8 finału, dołączyli Urugwajczycy, którzy skromnie, ale pewnie pokonali Arabię Saudyjską 1:0 po golu Luisa Suareza.

Piłkarze Urugwaju triumfowali w dwóch edycjach mistrzostw świata, ale bardzo dawno temu - w 1930 i 1950 roku. W rosyjskim turnieju nie należeli do grona faworytów. Z Egiptem "wymęczyli" zwycięstwo 1:0 po golu w ostatniej minucie, a w środę mieli zmierzyć się ze słabiutką Arabią Saudyjską. W pierwszej serii gier Saudyjczycy przegrali z kolei z Rosją aż 0:5. Mecz drugiej kolejki grupy A odbył się w Rostowie nad Donem.

W pierwszym spotkania drugiej kolejki spotkań w grupie A Rosja wygrała z Egiptem 3:1 i zapewniła sobie już awans do fazy pucharowej. Urugwajowi do promocji do kolejnej fazy wystarczał nawet remis w starciu z Arabią Saudyjską.

Pierwsze minuty nie były wielkim pokazem futbolu, a optyczna przewaga należała do Saudyjczyków. Nie wynikały jednak z tego żadne groźne okazje. Po 13 minutach prowadzenie Urugwajczykom mógł zaś dać Edinson Cavani, ale uderzył wysoko nad bramką. 10 minut później więcej szczęścia miał już Luis Suarez, który wyprowadził gospodarzy na prowadzenie. Podobnie jak z Egiptem, bramka padła po stałym fragmencie gry, a Suarez świetnie zamknął dośrodkowanie z rzutu rożnego na dalszym słupku. Trzeba też podkreślić, że duży błąd przy golu popełnił bramkarz gości, który minął się z dośrodkowaną piłką.

Zdobyta bramka nieco rozpędziła ospałych tego dnia Urugwajczyków i przed przerwą mogli jeszcze podwyższyć prowadzenie. Ciekawych akcji było jednak wciąż jak na lekarstwo. Na drugą połowę Saudyjczycy znowu wyszli z myślą o ataku pozycyjnym, ale wszystko wyglądało dobrze do 30 metra od urugwajskiej bramki. Później gospodarze środowego meczu wypychali umiejętnie rywala, który nie miał pomysłu na sforsowanie szczelnej defensywy. W końcówce wygrana Urugwaju mogła zostać jeszcze przypieczętowana przez Cavaniego, ale przegrał on pojedynek sam na sam z golkiperem.

Skromna wygrana 1:0 sprawiła, że Urugwaj zapewnił sobie awans do 1/8 finału z 6 punktami. Aby zająć pierwsze miejsce w grupie A, Urugwajczycy muszą jednak wygrać z Rosją, która po dwóch kolejkach ma lepszy bilans bramkowy.

Urugwaj - Arabia Saudyjska 1:0 (1:0)

Bramka: Suarez 23

Urugwaj: Fernando Muslera - Guillermo Varela, Diego Godin, Jose Maria Gimenez, Martin Caceres - Carlos Sanchez (82. Nahitan Nandez), Rodrigo Bentancur, Matias Vecino (59. Lucas Torreira), Cristian Rodriguez (59. Diego Laxalt) - Luis Suarez, Edinson Cavani

Arabia Saudyjska: Mohammed Al-Owais - Yasser Al-Shahrani, Osama Hawsawi, Ali Al-Bulaihi, Muhammed Al-Burayk - Hattan Bahebri (75. Mohamed Kanoo), Abdullah Otayf, Salman Al-Faraj, Taiseer Al-Jassim (44. Houssain Al-Mogahwi), Salem Al-Dawsari - Fahad Al-Muwallad (78. Mohammed Al-Sahlawi)

Sędzia: Clement Turpin (Francja). Widzów: 42 678.

psl, Polsat Sport
Zapis relacji
Relacja zakończona

KONIEC! Urugwaj skromnie, ale pewnie wygrywa z Arabią Saudyjską! Bohaterem Luis Suarez.

Urugwaj - Arabia Saudyjska 1:0

[90'] Strzał celny w światło bramki urugwajskiej, ale piłka leniwie wpadła w ręce Muslery... Cztery minuty doliczone.

[84'] Edinson Cavani odebrał piłkę w środku pola, ruszył w stronę bramki Saudyjczyków, wygrał pojedynek z obrońcą, ale jego strzał zatrzymał golkiper rywali.

[84'] Oglądamy jak na razie jeden z najsłabszych meczów na tych mistrzostwach...

[82'] Ostatnia zmiana u Urugwajczyków - Nandez zmienia Carlosa Sancheza.

[77'] A najgroźniej jest po stałych fragmentach - Caceres bliski gola, ale trafił... w swojego kolegę. Kolejna zmiana Saudyjczyków - na murawie Al.-Sahlawi.

[76'] Ładna klepka  piłkarzy Urugwaju, ale piłka ląduje ostatecznie w rękach bramkarza Arabii Saudyjskiej. Za chwilę kolejny, groźny rzut wolny dla Urugwaju.

[75'] Teraz zmiana u Saudyjczyków - schodzi Hatan, wchodzi Kanno.

[68'] Martin Caceres doszedł do strzału głową, ale uderzył nad poprzeczką.

[65'] Było groźnie, ale sytuację wyjaśnił Luis Suarez.

[65'] Fahad Al-Muwallad wywalczył rzut wolny tuż obok pola karnego Urugwaju.

A Lucas Torreira, który przed chwilą pojawił się na murawie już niedługo ma zostać ogłoszony graczem Arsenalu.

[62'] Teraz dobra okazja Carlosa Sancheza po dośrodkowaniu Cavaniego, ale główka przechodzi nad poprzeczką.

[60'] Suarez świetnie rozrzucił piłkę na prawą stronę, stamtąd poszło dośrodkowanie, ale Laxalt o centymetry minął się z piłką. A mogło być wejście smoka.

[58'] Zmiany w Urugwaju:

Laxalt za Rodrigueza.

Torreira za Vecino.

[54'] Tym razem kontra gości, ale był też spalony.

[52'] Kolejna okazja Suareza, ale faulował on w polu karnym obrońcę rywala.

[51'] Luis Suarez strzela, piłka po rykoszecie odbita jednak przez bramkarza!

[50'] Carlos Sanchez faulowany tuż przed polem karnym, będzie okazja do bezpośredniego strzału z wolnego.

[46'] I podobnie jak w wypadku pierwszej połowy - Urugwajczycy oddają inicjatywę rywalom, czekając na okazję do kontry.

[46\'] Wracamy na drugą połowę, zaczynają Urugwajczycy!

KONIEC PIERWSZEJ POŁOWY   Luis Suarez bohaterem Urugwaju w pierwszej połowie. Wracamy za 15 minut.

[45'] Dwie minuty doliczone do podstawowego czasu gry. Była szansa na kontrę dla Arabii, ale Muslera dobrze odczytał podanie.

[43'] Rozpaczliwa obrona Arabii Saudyjskiej przed lawinowym atakiem gospodarzy. Jest też zmiana - za kontuzjowanego gracza wchodzi Hussain Almoqhavi.

[40'] Taisser Al-Jassim sam zrobił sobie krzywdę przy próbie strzału. Saudyjczykowi rozjechały się nogi i chyba zejdzie zaraz z boiska.

[38'] Luis Suarez strzelając gola na MŚ w Rosji, sprawił, że trafiał dla Urugwaju na trzech mundialach z rzędu.

[34'] Dobre półtorej minuty trwała akcja Saudyjczyków w ataku pozycyjnym, ale za każdym razem gościom brakowało decyzji o strzale. Urugwajczycy cały czas mądrze się bronią, choć mają też sporo szczęścia.

[31'] Cavani ostro potraktowany w środku pola, ale nie ma kartki dla Saudyjczyka.

[29'] Teraz Hatan nieco przypadkowo doszedł do okazji, ale przestrzelił nad bramką!

[28'] Niby atak pozycyjny w wykonaniu Saudyjczyków wygląda ładnie, piłka chodzi między pomocnikami, ale gdy tylko goście zbliżają się do pola karnego Urugwaju, to rywale wypychają Arabię Saudyjską spod własnej bramki. Niezwykle mądra obrona Urugwaju.

[25'] Już mogło być 2:0, ale Cavani w ostatniej chwili zablokowany w polu karnym.

[23'] Błąd saudyjskiego bramkarza, który minął się z piłką. Dośrodkowania nie przecięli też Godin i Gimenez, ale na długim słupku akcję zamknął Luis Suarez, który otwiera swój licznik na mundialu w Rosji!

[23'] SUAREZ trafia na jeden do zera!

Urugwaj - Arabia Saudyjska 0:0

[22'] Piłkarze "La Celeste" już na dobre obudzili się ze snu. Szybka akcja lewym skrzydłem i kolejny korner.

[20'] Urugwajczycy zaczęli już atakować wyższym pressingiem i po odebraniu piłki wyszli z kontrą. Suarez zwolnił jednak akcję, a dośrodkowanie Cavaniego zablokowane.

[15'] Luis Suarez zablokowany przez obrońców przy strzale z ostrego kąta, ale sędziowie nie zauważyli interwencji Saudyjczyków i od bramki goście.

[13'] Pierwsza groźna okazja Urugwaju i Cavani mógł trafić do siatki. Zamiast do bramki posłał jednak piłkę bardzo wysoko nad poprzeczką, strzałem z 11 metra.

[11'] Podopieczni Oscara Tabareza cały czas ustawieni za zasiekami... Arabia napiera coraz mocniej, choć na razie goście atakują na oślep.

[8'] Rzut wolny z około 25 metrów od bramki Urugwaju, strzelał Al-Burayk, ale piłka po odbiciu się od muru wyszła za linię końcową. Po dośrodkowaniu z rożnego znowu piłka w rękach Muslery. Zbyt spokojny początek Urugwaju, wręcz ospały.

[4'] Pierwsza groźna akcja prawym skrzydłem w wykonaniu gości z Arabiii Saudyjskiej, ale piłka ląduje w rękach Fernando Muslery.

[1'] Rozpoczęli Arabowie!

Urugwaj ma twarz Atletico

Dwóch podstawowych środkowych obrońców reprezentacji Urugwaju na co dzień występuje w Atletico Madryt. Diego Godin i Jose Gimenez na kadrę przenoszą jednak nie tylko świetną dyspozycję z La Liga, ale także mentalność, która charakteryzuje zespół Diego Simeone.

W meczu z Rosją Arabia Saudyjska nie oddała celnego strzału, natomiast Urugwaj też nie zachwycił przeciwko Egiptowi. Udało się wygrać dopiero po golu głową Jose Gimeneza.

Za nami hymny obu państw, za chwilę pan Clement Turpin rozpocznie spotkanie.

Oto składy obu zespołów na dzisiejsze starcie:

Urugwaj: 1-Fernando Muslera - 4-Guillermo Varela, 3-Diego Godin, 2-Jose Gimenez, 22-Martin Caceres - 5-Carlos Sanchez, 6-Rodrigo Bentancur, 15-Matias Vecino, 7-Cristian Rodriguez - 9-Luis Suarez, 21- Edinson Cavani.

Arabia Saudyjska: 22-Muhammed Al-Owais - 13-Yasir Al-Shahrani, 3-Osama Hawsawi, 4-Ali Al-Bulaihi, 6-Muhammed Al-Burayk - 9-Hattan Bahbir, 14-Abdullah Otayf, 7-Salman Al-Faraj, 17-Taisser Al-Jassim, 18-Salem Al-Dawsari - 19-Fahad Al-Muwallad.

Witamy w relacji na żywo z drugiej spotkania 2. kolejki spotkań w grupie A. Faworytem Urugwaj, ale może Arabia Saudyjska przeszła w ostatnich dniach metamorfozę i postawi się "La Celeste"?